Pomnik Marii i Lecha Kaczyńskich stanie w Białej Podlaskiej

Mimo upływu 6 lat od katastrofy pod Smoleńskiem prezydenckiego tupolewa, którym zmierzali na obchody 70 rocznicy Zbrodni Katyńskiej prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski oraz najważniejsze osoby w państwie, wciąż nie znamy przyczyn katastrofy, a zarówno wrak samolotu, jak i czarne skrzynki znajdują się w Rosji, której organom ówczesny polski rząd powierzył śledztwo.

Być może siły sprawczej tej największej w dziejach powojennej Polski tragedii nie poznamy nigdy, podobnie jak przyczyn katastrofy w Gibraltarze z 1943 roku, w której poległ generał Władysław Sikorski: kluczowe akta w tej sprawie rząd brytyjski utajnił na kolejne 50 lat. Wobec powyższego oficjalna przyczyna tej tragedii – zacięcie steru wysokości – brzmi tak samo „wiarygodnie”, jak inwektywy oraz insynuacje rzucane pod adresem polskich pilotów wkrótce po Katastrofie Smoleńskiej.

Pamięć powraca ze zdwojoną siłą

Są trzy fazy ujawniania się prawdy. Najpierw prawda jest ośmieszana, potem spotyka się z gwałtownym oporem, a na koniec traktowana jest jako oczywistość. Te słowa Artura Schopenhauera przytoczył Dariusz Stefaniuk pod tablicą upamiętniającą ofiary Katastrofy Smoleńskiej, powstałą ze składek mieszkańców Białej Podlaskiej. Prezydent dodał, że to pierwsza uroczystość o charakterze miejskim, a nie środowiskowym. – Dziękujemy Ci za nowe czasy, gdy pamięć wraca ze zdwojoną siłą i nie zagłuszą jej pseudoobrońcy demokracji – powiedział w homilii w Radzyniu Podlaskim ks. Franciszek Klebaniuk.

Złożono kwiaty i zapalono znicze pod tablicą upamiętniającą ofiary największej tragedii w dziejach powojennej Polski także w Międzyrzecu Podlaskim, gdzie ponadto w poniedziałek 11 kwietnia odbył się już po raz trzeci Bieg Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej im. Marii i Lecha Kaczyńskich, na starcie stanęło ponad 200 uczniów z powiatu bialskiego. Kilkuset mieszkańców Południowego Podlasia wzięło również udział w warszawskich obchodach 6 rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, w których uczestniczyło ponad 200 tys. Polaków.

Będzie pomnik Marii i Lecha Kaczyńskich

9 kwietnia powstał w Białej Podlaskiej społeczny komitet budowy pomnika prezydenta RP Lecha Kaczyńskich i jego małżonki Marii.

– Będę wspierał i służył pomocą mieszkańcom, którzy podjęli tę piękną inicjatywę – powiedział senator Grzegorz Bierecki.

W skład komitetu weszli: ksiądz dziekan Marian Daniluk, ksiądz dziekan Andrzej Biernat, brat Tomasz Wroński, ojciec gwardian klasztoru kapucynów, radni bialscy, powiatowi, posłowie oraz senator Grzegorz Bierecki.

Twórcą pomnika będzie Stanisław Milewski, artysta rzeźbiarz, autor m.in. pomnika legendy „Solidarności” Anny Walentynowicz oraz Ojca Świętego Jana Pawła II rozmawiającego z Ronaldem Reaganem.

Pomnik Marii i Lecha Kaczyńskich stanie w zrewitalizowanym parku znajdującym się naprzeciw bialskiego dworca autobusowego. Uroczyste odsłonięcie odbędzie się 11 listopada br. RS