Bialska szkoła z artystyczną duszą

Do tego wydarzenia szkoła już rozpoczęła przygotowania. Został powołany komitet organizacyjny obchodów, w skład którego wchodzi prezydent miasta Dariusz Stefaniuk, absolwent tego liceum, dyrektor szkoły Stanisław Romanowski oraz absolwentki: Anna Myć i Magdalena Nowosielska. Szkoła odpowiedziała na artystyczne zainteresowania młodzieży i jako pierwsza w mieście utworzyła profi le muzyczny i plastyczny. Od pierwszych lat zdobyła ogromną popularność i zaskarbiła dobre noty uczniów i rodziców.

– Atutem naszej szkoły jest jej atmosfera, tradycja i historia. Pracująca tu kadra dba o wszechstronny rozwój ucznia poprzez jego ukierunkowanie, wskazywanie, zachęcanie, motywowanie i wspieranie. Najważniejsze jest to, że wysiłki pracujących tu nauczycieli przynoszą dobre efekty, świadczą o tym chociażby wysokie wyniki na egzaminach maturalnych – cieszy się Stanisław Romanowski.

Dźwięki muzyki i kolory

Staszic to trochę inne liceum, tutaj korytarze są zamienione w galerie prac plastycznych, ktoś gra na pianinie, bo po prostu ma taką potrzebę… Szkoła szczyci się swoim dorobkiem artystycznym i intelektualnym. Czyni wszystko, aby uczeń był kreatywny, mógł realizować swoje czasami „szalone” pomysły, miał okazję wypróbować swoje siły i możliwości.

Każdego roku drugie klasy przygotowują „Stasinalia”; młodzież dba o oprawę plastyczną, muzyczną i przedstawienia.

– Te uroczystości upust młodzieńczego entuzjazmu, pomysłowości i fantazji wyzwalają niespożyte pokłady młodzieńczej energii – wyznaje dyrektor. Do tradycji szkoły należą również wycieczki szlakiem Stanisława Staszica, plenery malarskie w trakcie wakacji i wieńczące je wystawy poplenerowe.

Szkolny zaś chór i orkiestra często uświetniają miejskie uroczystości. Każdego roku młodzież organizuje również konkurs kolęd. Ale to nie wszystko: szkoła organizuje ponadto wieczorki poetyckie, wydaje gazetkę literacką, a grupa teatralna wystawia przedstawienia.

99% spełnionych nadziei

– Nasze „artystyczne” liceum nie zaniedbuje innych dziedzin: profilu matematycznego, chemicznego czy biologicznego. Ale czy matematyk nie słucha muzyki, nie czyta literatury i nie ogląda wystaw plastycznych? – pyta retorycznie Stanisław Romanowski.

W ostatnich latach szkoła odnosi również sukcesy sportowe, w szczególności w grach zespołowych.

Mury tej placówki opuściło wielu wybitnych obecnie ludzi. Dyrektor nie chce wymieniać nazwisk, ale tylko dlatego że ta lista jest zbyt obszerna. Obecnie absolwenci „Staszica” zajmują wysokie stanowiska, występują na scenach i estradach, odnoszą sukcesy w wielu dziedzinach.

Na zakończenie szkoły uczniowie wypełniają ankiety. Aż 99% absolwentów twierdzi, że ponownie wybrałoby właśnie to liceum, które ukończyło.

– Na sukces naszej szkoły zapracowali były dyrektor Waldemar Mazur i wicedyrektor Grażyna Cybulska, nauczyciele którzy odeszli już na emeryturę oraz obecna kadra – podkreśla dyrektor Romanowski.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij