Wyjątkowa majówka

Uczniowie bialskiej szkoły muzycznej, BCK oraz prezydent Dariusz Stefaniuk zaprosili mieszkańców do urokliwego Parku Radziwiłłowskiego na wyjątkowy koncert poświęcony Bogusławowi Kaczyńskiemu. Muzykę młodych instrumentalistów i operowe arie śpiewane przez Witolda Matulkę przeplatały wspomnienia o Bogusławie Kaczyńskim. Młodzież przypomniała w skrócie życiorys znanego bialczanina. Ten wybitny znawca i propagator muzyki klasycznej, laureat wielu nagród telewizyjnych mieszkał przy ul. Pocztowej. Uczęszczał do bialskiego ogniska muzycznego, zadebiutował na scenie w wieku 3. Wiele ciekawych epizodów z życia Bogusława Kaczyńskiego przypomniał jego przyjaciel, wybitny tenor operowy Witold Matulka. Gwiazdor zaśpiewał zgromadzonej publiczności ulubione utwory swojego przyjaciela.

Wystawa Adama Trochimiuka

Uroczystościom towarzyszyła wystawa plenerowa Adama Trochimiuka, najbardziej rozpoznawalnego w naszym regionie fotografa. Znalazły się na niej zdjęcia z najważniejszych wydarzeń kulturalnych jakie miały miejsce w Białej Podlaskiej z udziałem Bogusława Kaczyńskiego, m.in. fotografie z uroczystości nadania mu tytułu honorowego obywatela miasta Biała Podlaska.

Autor wystawy to również niedościgniony mistrz obserwacji przez obiektyw. Jego zdjęcia dokumentują przeszłość i teraźniejszość naszego miasta, regionu, mieszkających tu ludzi. Ekspozycje zasobów Adama Trochimiuka cieszą się ogromną popularnością zarówno wśród znawców tej sztuki, jak również publiczności.

Ile fotografii skrywa jego archiwum? – Nie mam pojęcia. Nigdy nie miałem czasu ich policzyć. Od dziecka robię zdjęcia, nauczyłem się tego od swojego ojca. Zdarza się dzień, w którym nie zrobiłem ani jednego zdjęcia, ale są i takie, podczas których robię sześćset fotek – przyznaje Adam Trochimiuk.

Wspomnień czar

Przy wystawie fotograficznej zatrzymują się spacerowicze. Nieco dłużej czasu tej ekspozycji poświęcają seniorzy. To znakomita chwila żeby wspomnieć Bogusława Kaczyńskiego, wspólnie przeżyte chwile w szkolnych ławach I Liceum Ogólnokształcącego im. J.I. Kraszewskiego.

– Znałam Bogusława Kaczyńskiego, razem z nim chodziłam do szkoły. Od najmłodszych lat prezentował wysoką kulturę osobistą. Nawet podczas zwykłych rozmów na przerwach używał wyrafinowanych słów. Zawsze dbał o swój wizerunek, wykazywał się taktem i poprawnością. Nie zdziwiła mnie jego kariera w świecie muzyki, w telewizji i radiu. Nie zaskoczył mnie również fakt, że otrzymał on nagrodę „mistrza mowy polskiej”. To był wyjątkowy człowiek – wspomina Jadwiga Lipińska.

Bogusław Kaczyński jako człowiek kultury, muzyki oraz mistrz mowy polskiej jest wzorem dla naszej młodzieży. Bialskie Centrum Kultury wybrało sobie patrona