"Matka" kilku pokoleń

Ponad 45 lat temu, pani Heleny Januszczyk, mama Emmy Cieślińskiej, postanowiła upowszechnić bogactwo folklorystyczne Podlasia i utworzyła uczelniany Zespół Pieśni i Tańca. Emma Cieślińska przez wiele lat kontynuowała prowadzenie zespołu, była choreografem i kierownikiem artystycznego, wspierali ją nauczyciele akademiccy, m.in. Marian Rzędzicki. ZPiT „Podlasie” rozsławiał kulturę naszego regionu nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami. Oczarowywał publiczność oryginalnością strojów, żywiołowością, kunsztem wykonania połączonym z akrobatyką taneczną.

1630 koncertów

Co zawdzięcza Emmie Cieślińskiej jej wychowanek, obecny kierownik artystyczny i choreograf zespołu Marcin Bochenek?

– To moja nauczycielka. Przekazała mi całokształt wiedzy o folklorze podlaskim i tańcu. Wprowadziła w świat muzyki i tańca, nauczyła mnie absolutnie wszystkiego – stwierdzał.

Podobne słowa podały z ust wielu absolwentów, którzy w trakcie studiów tańczyli w zespole, a teraz jako instruktorzy w różnych częściach kraju kierują własnymi zespołami folklorystycznymi.

Prowadzący uroczyste spotkanie Paweł Bukrewicz – prezenter TVP oraz Monika Łabędź, aktorka i była tancerka zespołu „Podlasie” dziękowali za to, że nie tylko wpoiła pasję członkom zespołu, ale i utworzyła z nich wielką rodzinę, połączoną przyjaznymi i życzliwymi relacjami. Świadczą o tym potrzeby spotkań, wspólnego tańca, śpiewu, wspomnień i rozmów. Wiele osób mówiło o Emmie Cieślińskiej – to nauczycielka, „matka” – to ona nas ukształtowała.

W swojej działalności zespół Podlasie zaprezentował ponad 1630 koncertów w kraju, za granicą i międzynarodowych festiwalach folklorystycznych w Europie i Azji. Wychował 62 instruktorów tańca. Obecnie do zespołu należy 80 studentów.

Entuzjazm i gracja

Uczestnictwo w koncercie Zespół Pieśni i Tańca „Podlasie” to niepowtarzalne przeżycie. Młodzieńcza werwa i entuzjazm wykonawców zostały przekuta w misternie wyreżyserowane widowisko, na bardzo wysokim poziomie artystycznym.

Studenci zaprezentowali wiązankę tańców regionalnych oraz premierową prezentację „Małe państwo wielkich nadziei – Księstwo Warszawskie” w choreografii Marcina Bochenka i aranżacji Przemysława Marcyniaka. W drugiej części koncertu zespół wykonał najpiękniejsze tańce i melodie Podlasia w wersji tradycyjnej, jak również współczesnej.

Zespołowi towarzyszyła orkiestra kameralna pod kierownictwem Przemysława Marcyniaka oraz Bialskie Jazz Trio w składzie: Jarosław Michaluk, Radek Żyła, Bogusław Kutnik. Po koncercie było moc kwiatów, życzeń, uścisków i gratulacji. Pani Emma wzruszona i szczęśliwa ściskała swoich podopiecznych oraz przyjaciół.

– Jestem zachwycona doznaniami artystycznymi, których dostarczył mi zespół. Marcin Bochenek zrealizował to, o czym marzyłam: połączył dwie dziedziny które uwielbiam – muzykę ludową i jazz. Drodzy absolwenci, bardzo was kocham i dziękuję, że jesteście – powiedziała na zakończenie Emma Cieślińska.