Powitajmy pielgrzymów!

Na pewno warto wybrać się w czwartek 21 lipca do Siedlec na diecezjalną Galę Otwarcia Światowych Dni Młodzieży czy w sobotę 23 lipca do Kodnia, na spotkanie ewangelizacyjne „Burzenie Murów”. To dwa miejsca, w których spotkają się wszyscy pielgrzymi przybyli do diecezji siedleckiej. Ale i w naszych rejonach ŚDM nie zabraknie okazji nie tylko do modlitwy, ale i zabaw wraz z nimi.

Biała Podlaska

Bogato zapowiada się program pobytu ok. 300 pielgrzymów z Białorusi, Francji, Słowacji, Ukrainy i Rosji. Rozpocznie się on 21 lipca integracyjnym spotkaniem w hali AWF przy ul. Marusarza 8. 22 lipca zaplanowano wycieczki po najciekawszych zakątkach naszego regiony, młodzi ludzie Bohukały, Pratulin, Janów, Kostomłoty oraz Leśną Podlaską.

W piątek o godz. 18 z parafi i Chrystusa Miłosiernego wyruszy Misterium Męki Pańskiej, które zakończy się na Placu Wolności. W sobotę odbędzie się festyn na Placu Wolności, a w niedzielę spotkanie w Parku Radziwiłłowskim, podczas którego wystąpią zespoły: Porozumienie, Mate.O i Full Power Spirit. Przygotowano ponadto upominki: pakiety pielgrzyma. Znajdą się w nich koszulka z logo ŚDM, Jerycha oraz z herbami wszystkich gmin rejonu Biała, czapka, torba, pendrive, niespodzianka – poduszka. Uczestnicy ŚDM prezent otrzymają bezpłatnie dzięki wsparciu prezydenta miasta, wójtów gmin i starosty bialskiego.

Międzyrzec Podlaski

21 lipca zaplanowano katechezę „Dzielmy się wiarą”. Kolejne spotkania mieszkańców Międzyrzeca Podlaskiego z pątnikami to koncerty, pokazy, wystawy oraz inscenizacja „Dawna wieś”. W taki sposób gościom zaprezentują własną kulturę, sztukę oraz historię. Będą też „Czyny miłosierdzia” czyli przygotowywanie upominków dla chorych cierpiących i kalekich. Zaplanowano także spotkanie przy kąpielisku, bieg wokół żwirowani, gry i zabawy, a główną atrakcją będą pokazy ratownictwa wodnego. W ostatnim dniu pobytu czyli w niedzielę 24 lipca młodzi pielgrzymi będą uczestniczyć w Warsztatach Kultury Jerycha (rzeźby, kulinarne, garncarskie, pieczenie sękacza).

Radzyń Podlaski

Do dekanatu radzyńskiego i komarowskiego przybędzie młodzież ze Słowacji, Białorusi, Portugalii, Francji, Wenezueli, Australii oraz z Albanii. Z gośćmi-pielgrzymami 21 lipca, po porannej modlitwie spotkają się władze samorządowe.

W kolejnych dniach podczas wycieczek objazdowych poznają ciekawe miejsca radzyńskiego. W piątek wieczorem pielgrzymi z dalekich krajów, młodzież, mieszkańcy Radzynia i okolic przejdą ulicami miasta w uroczystej procesji. W sobotę goście poznają w Drelowie historię Unitów Podlaskich.W niedzielę po Mszy Św. planowany jest mecz piłkarski Polska – Reszta Świata.

Parczew

Parczew i jego okolice, podobnie jak inne miejscowości goszczące pielgrzymów zamierzają zaprezentować się z jak najlepszej strony, zachęcić gości aby kiedyś przyjechali tu ponownie. 21 lipca po nabożeństwie w Bazylice, ulicami Parczewa przejdzie barwny korowód. Odbędzie się spotkanie, podczas którego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych wystąpią zespoły wokalne.

W kolejnym dniu zaplanowano między innymi Jarmark Jagieloński i Nabożeństwo Drogi Miłosierdzia. Młodzież zwiedzi ponadto Poleski Park Narodowy, a w niedzielę na miejskim stadionie odbędzie się koncert zespołu Heaven Up.