Pielgrzymi na Podlasiu

Do rejonu Biała Podlaska ŚDM przyjechało dwieście sześćdziesiąt osób z Francji, Słowacji, Ukrainy, Białorusi i Rosji.

Barbara i Krzysztof Wawryszuk goszczą Miszę i Sławę z Białorusi.  Przyjęcie gości określają jako potrzebę wynikającą z serca. Specjalnie dla nich na kolację przygotowali rosół i szubę – sałatkę śledziową. Od rana powtarzali słówka. Pani Beata wcześniej pomagała jako wolontariuszka. Jak urozmaicą pobyt gości?

Mają kilka pomysłów na wspólną niedzielę, grill, wyjazd nad jezioro, spotkanie z rodziną, wycieczkę rowerową.. Sława, ma 14 lat, jest z Mińska, uczy się w dziewiątej klasie. Polskę odwiedził już będąc na obozie szkolnym. Misza studiuje w Mińsku kulturoznawstwo i informatykę, do końca studiów został mu jeszcze rok, w przyszłości chciałby uzyskać Kartę Polaka i zamieszkać w Polsce: ma polskie korzenie. O Polsce mówi: jest, przyjemna, przepiękna i dobra. Bilet na wyjazd na ŚDM w Krakowie kupili mu rodzice jako prezent z okazji dwudziestych drugich urodzin.

W ramach przygotowania do ŚDM w swojej rodzinnej parafi i w Dokszycach brał udział w programach wokalno-muzycznych. Państwo Agnieszka i Sławomir Potoccy do swojego domu przyjęli pielgrzymów z Francji: Yujng Liu, która ma chińskie korzenie i Huguette Gedeon. Dzieci państwa Potockich aktywnie uczestniczyły w przygotowaniach do ŚDM, córka jest wolontariuszką, a syn śpiewa w chórze, który wystąpi przed Papieżem w Częstochowie. Wspólnie z sąsiadami również goszczącymi pielgrzymów z zagranicy, w wolnym czasie rozważają zorganizowanie ogniska, albo wyjazdu do szkółki jeździeckiej. Dziewczynom bardzo spodobało u rodzinny Potockich. Yujng zaproponowała, że w niedzielę przyrządzi chińskie danie. Natomiast gospodarze planują przygotowywać francuskie śniadania, ale również polskie dania tradycyjne.

Yujng Liu pochodzi z Chin, a od pięciu lat mieszka we Francji, obecnie uczy się w szkole fryzjerskiej. O pierwszych wrażeniach w Polsce mówi: – Polska moim zdaniem przypomina Francję. Wasz kraj jest piękny, a ludzie są bardzo mili. Dobrze się tutaj czuję. – Pochodzę z katolickiej rodziny, myślę, że ŚDM to ważne wydarzenie, ponieważ młodzi ludzi potrzebują przemyślenia pewnych spraw:

teraz jest dużo rzeczy, których młodzi ludzie chcą spróbować.. Równie ważna jest modlitwa w ciszy każdego dnia. Z siostrami w wierze czyli z Hugue e Gedeon i siostrą zakonną, która razem z nami przyjechała, modlimy się wspólnie trzy razy dziennie. Myślę, że wyjazd na Światowe Dni Młodzieży będzie dla mnie dobrym czasem.

Huguette Gedeon pracuje w branży zarządzania projektami informacyjnymi. Przyznaje, że chciała odkryć Polskę, a ŚDM to dobra okazja. Uważa też za ważne to, iż młodzi ludzie zbierają się razem, by pogłębiać swoją wiarę. Przed przyjazdem do naszego kraju oglądała fi lmy na You Tube, bo chciała nauczyć polskiego, ale przyznaje, że nasz język jest bardzo trudny. Potrafi jednak bez śladu obcego akcentu powiedzieć: „Dzień dobry! Dziękuję! Jan Paweł II”. Do Państwa Katarzyny i Dariusza Bielińskich przyjechali księża: Leon Dounion i Silouane Deletraz. Jak mówił Pere Silouane Deletraz przygotowania we Francji polegały na zapytaniu młodych ludzi czy pojadą do Polski. Zapytany o to, co jest najistotniejsze podczas ŚDM, odpowiada: – Podążamy za słowami Jana Pawła II – każdy młody człowiek powinien przeżyć coś takiego jak łaska. – Mieliśmy gorące powitanie w Polsce. To jest dla nas zaskakujące, na ostatnich ŚDM w Madrycie nie doświadczyliśmy takiego ciepła.

Katarzyna Bielińska o przyjęciu pielgrzymów mówi: – Myślę, że jest to nasz obowiązek jako ludzi wierzących. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, szczególnie, że mamy zaszczyt gościć księży. I dodaje: – Sprężyliśmy się, by przygotować wszystko jak najlepiej. Jeśli chodzi o tradycyjne potrawy to planuję przyrządzić m.in. schabowe i mielone z buraczkami oraz gołąbki. Jeszcze przed przyjazdem księży udało mi się przygotować specjalne menu. Na niedzielny obiad przyjdą też księża z parafi i Wniebowzięcia NMP.

***

Na czas pobytu zagranicznym pielgrzymom zapewniono wiele interesujących wydarzeń. Wezmą m.in. udział w wyjeździe do Siedlec, gdzie odbędą się „Jerychońskie Fanfary” czyli koncert uwielbienia, spektakl kulturalno-historyczny i śpiewy, nie zabraknie też prezentacji poszczególnych narodów. Odbędzie się też objazdowa wycieczka po najpiękniejszych zakątkach P odlasia, Uwagę obcokrajowców przykuje też z pewnością „Misterium Męki Pańskiej”, jakie będzie się rozgrywać na ulicach Białej Podlaskiej.