Cała Polska zobaczy „Błogosławioną winę”

Ta historia rozpoczęła się trzysta osiemdziesiąt pięć lat temu, kiedy książę Mikołaj Sapieha, właściciel Kodnia i wojewoda litewski, udał się do Watykanu. Powrócił z tej wyprawy ze zrabowanym obrazem Matki Bożej Gregoriańskiej, któremu – jak wierzył Sapieha – zawdzięczał cudowne ozdrowienie. Po powrocie w rodzinne strony obraz trafił do podlaskiego ognia, gdzie, po dziś dzień, za jego przyczyna dokonują się liczne cuda.

Wybitni twórcy

Narratorami filmu są Marek Zając, znany dziennikarz TVP i o. Mirosław Skrzydło, rzecznik prasowy kodeńskiego sanktuarium. Scenariusz opracował Wojciech Darda-Ledzion z Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Klimatyczną, poruszającą muzykę skomponował Robert Janson. Zdjęcia do „Błogosławionej winy” powstawały m.in. w Kodniu, Wilanowie, Gniewie na Pomorzu a także w Watykanie. Wysoki poziom filmu gwarantują osoby jego twórców, z reżyserem Przemysławem Häuserem na czele. Artysta jest znany m.in. ze znakomitego serialu telewizyjnego „Metr od świętości”, wzruszającej opowieści o przyjaźni św. Jana Pawła II z papieskim fotografem Arturo Marim.

Promocja regionu

Film jest wspaniałą okazją do promocji naszego regionu. – Sprawdzona, doskonała ekipa, dobry scenariusz i rozmach produkcji były z pewnością przyczyną, dla której wsparłem twórców „Błogosławionej winy” – mówił senator Grzegorz Bierecki, którego zaangażowanie doprowadziło do powstania filmu. – Przyświecał mi jednak także inny cel. Jestem przekonany, że dzięki szerokiej dystrybucji dzieła świetnie wypromujemy nasz region. Historia i kultura Południowego Podlasia jest jednym z naszych największych skarbów. Trzeba z tego w mądry sposób skorzystać – dodaje parlamentarzysta.

Wina i odkupienie

Obraz Przemysława Hausera to nie tylko opowieść o niesamowitej zuchwałości Mikołaja Sapiehy. To także historia nawrócenia i odkupienia winy. Gdy magnat zrozumiał swój grzech, wyruszył w pokutną pielgrzymkę do Rzymu. Tam uzyskał przebaczenie i powrócił na łono Kościoła. „Błogosławiona wina” to także historia opisująca moralną przemianę, która dokonała się dzięki uszlachetniającej życie każdego człowieka pokorze. Po uroczystej premierze w Białej Podlaskiej i licznych pokazach kinowych w całej Polsce film trafi niebawem na telewizyjne ekrany. Emisję „Błogosławionej winy” w Programie Pierwszym TVP zapowiedziano na niedzielę, 14 sierpnia o godz. 12.50.