Radzyńskie Teatralne Dialogi 2016

Radzyński Ośrodek Kultury od ponad dwudziestu lat organizuje warsztaty teatralne. Ich zadaniem jest wprowadzenie zainteresowanych ludzi w arkana tej sztuki. W „Dialogach” uczestniczy nie tylko młodzież znajdująca się u progu przygody z teatrem, ale również osoby pragnące podnieść swoje umiejętności sceniczne oraz instruktorzy, prowadzący grupy teatralne w różnych ośrodkach kultury.

Radzyń teatrem stoi

Tegoroczne warsztaty prowadzą aktor Grzegorz Cinkowski oraz Janusz Szymański, pedagog, wykładowca, instruktor teatralny, który od 1995 roku organizuje i prowadzi radzyńskie „Dialogi”. Od wielu lat zgłębia techniki teatralne z zakresu ekspresji ciała i ruchu. Prowadził grupy w Zielonej Górze, Legnicy, Jeleniej Górze, Lublinie i obecnie w Radzyniu Podlaskim, warsztaty teatralne zaś nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami.

– Nasz ośrodek kultury szczyci się wieloletnią tradycją związaną z warsztatami teatralnymi i krzewieniem tej dziedziny sztuki. Uczestnicy podczas warsztatów doskonalą techniki sceniczne, a efektem końcowym ich pracy jest zawsze wystawienie spektaklu. Tak będzie również w tym roku. Powarsztatowe widowiska cieszą się dużą popularnością wśród radzyńskiej publiczności, dlatego też zamierzamy kontynuować warsztaty teatralne w kolejnych latach – mówi Paweł Żochowski, dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury.

Siła ekspresji ruchu

Jak zapewnia instruktor Janusz Szymański podczas zajęć uczestnicy zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu szeroko pojętego teatru. Przedmiotem działań jest ekspresja poprzez ruch. – Wykładnią warsztatu teatralnego jest trening sprawności aktorskiej z dużym naciskiem na fizyczność i sprawność ruchową, oraz na pracę z tekstem. W trakcie zajęć szczególną uwagę kierujemy na ruch i efektowną prezentację ciała. Dlaczego? Nasze ruchy, gesty, mimika – nie kłamią. Słowa bardzo często tak – podsumowuje Janusz Szymański.

Zajęcia warsztatowe stawiają przed uczestnikami wysokie wymagania. Inspirują uczestników do dużej aktywności, przełamywania barier i schematów ruchowych, co pozwala na swobodne posługiwanie się swoim ciałem w procesie twórczych działań. Ponadto na scenie „kursanci” zapoznają się z elementami improwizacji ruchowej, opartej na dialogu w grupie. – Warsztaty to połączenie wakacyjnego wypoczynku z zabawą i pracą. To wspólne spędzenie czasu nad doskonaleniem umiejętności teatralnych, czyli nad oddawaniem się naszej pasji czyli teatrowi – mówi Janusz Szymański.

Lubią powroty do Radzynia

Wiele osób od lat uczestniczy w tych spotkaniach teatralnych. Zaczynali swoją przygodę w liceum, obecnie ukończyli czterdzieści lat i każdego roku powracają do Radzynia, aby uczestniczyć w „Dialogach”. Nie ukrywają, że darzą sentymentem to miasto i tę imprezę. To ludzie, którzy kochają teatr i lubią z sobą pracować. Każdego roku na zakończenia warsztatów prezentowana jest krótka sztuka, która powstaje w czasie trwania zajęć. Jej twórcami i wykonawcami są sami uczestnicy, przy współudziale osób prowadzących. Co wystawią w tym roku? – Zdecydujemy wspólnie – mówi Janusz Szymański.