Podlaskie krzyże

Światowe Dni Młodzieży minęły, ale na bialskim Placu Wolności możemy jeszcze oglądać wystawę „Krzyż w ojczyźnie św. Jana Pawła II. Znaki Męki Pańskiej na Podlasiu”, przygotowaną z ich okazji przez znanego regionalistę dr Szczepana Kalinowskiego na prośbę koordynatora ŚDMł Przystanek Biała – ks. Leszka Mućki.

Pomiędzy krzyżem na Giewoncie i krzyżami przed stocznią w Gdańsku, krajobraz Polski upiększają liczne znaki Męki Pańskiej. Pomimo rozbiorów, w czasie których zaborcy niszczyli krzyże, a komuniści zabraniali ich stawiania. Na wystawie przed Urzędem Miasta zaprezentowano 90 fotografii i krzyży z naszego regionu, przede wszystkim przydrożnych, ale również umieszczonych na świątyniach, cmentarzach i w Miejscach Pamięci Narodowej.

– Kilka lat temu jechałem do Moskwy i przez ponad 1000 km nie dostrzegłem żadnego krzyża przy drodze, a tylko pomiędzy Białą Podlaską a Wisznicami kierowca może zobaczyć ponad 50 krzyży i kapliczek! – mówi dr Szczepan Kalinowski.

Autor wystawy ekspozycje związane z kulturą chrześcijańską poświęcił m.in. św. Janowi Pawłowi II, Watykanowi, prymasowi Stefanowi kard. Wyszyńskiemu, św. Maksymilianowi Kolbe, unitom podlaskim. Przez wiele lat był zaangażowany w akcję pomocy odradzającemu się kościołowi na Białorusi. Na okolicznościową wystawę o św. Janie Pawle II z okazji ŚDM w Międzyrzecu Podlaskim udostępnił ze swoich zbiorów kilkaset eksponatów.