Afrykański pomór świń w naratciu

Już w listopadzie 2013 r senator Grzegorz Bierecki w oświadczeniu skierowanym do ministra rolnictwa Stanisława Kalemby alarmował o podjęcie stosownych działań prewencyjnych. Poza administracyjnym wprowadzeniem obszarów zagrożenia.

ASF na prawie całej granicy wschodniej, nie dzieje się prawie nic. O tym jak ważny jest to problem niech świadczy fakt, że w rejonie wschodnim kraju, który ma bezpośrednią styczność z rejonami Białorusi, znajduje się ponad 29 tysięcy stad trzody chlewnej, w sumie 520 tys. sztuk, ocenia się również, że na tym terenie żyje ponad 15 tys. dzików – czytamy w oświadczeniu.

O tym, że było to wołanie na puszczy i rząd PO-PSL stosownych działań prewencyjnych nie podjął lub miały one niezadawalającą skalę, najlepiej świadczy 12 ognisk afrykańskiego pomoru świń z 16 zarejestrowanych od początku występowania tej choroby w Polsce, to znaczy od 17 lutego 2014 roku, które pojawiły się w trzech województwach: podlaskim, mazowieckim i lubelskim. Trzy z nich odnotowano w powiecie bialskim. 19 sierpnia wojewoda lubelski wydał rozporządzenie w sprawie czasowego zakazu organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt z udziałem świń na części powiatu włodawskiego i części powiatu bialskiego. 24 sierpnia Powiatowy Lekarz weterynarii ogłosił wymagania dla obszarów zagrożonego i ochronnego. W obszarze zagrożenia obowiązuje bioasekuracja (m.in. maty dezynfekcyjne przed gospodarstwami utrzymującymi świnie) oraz zakazy: wwożenia na teren gospodarstwa tusz dzików i wszelkiego materiału, który mógłby skazić gospodarstwo, zakaz obsługi świń przez myśliwych, zakaz organizacji targów, wystaw i konkursów, zakaz prowadzenia stacjonarnego skupu świń, zakaz zbiorowych polowań, zakaz przemieszczania świń poza obszar. Na przemieszczanie musi wydać zgodę Powiatowy Lekarz Weterynarii.

W czwartek 25 sierpnia w ministerstwie rolnictwa odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli rolnicy, przedstawiciele zakładów przetwórczych oraz PZŁ. – Wyszliśmy podbudowani – skomentował w chwilę po jego zakończeniu Adam Olszewski. – Otrzymaliśmy zapewnienie, że każda świnia zostanie odebrana, a to dla nas najważniejsze. Problemu ASF nie da się rozwiązać bez uporządkowania populacji dzików, bo odstrzał prewencyjny nie przyniósł spodziewanych rezultatów. O tym też rozmawialiśmy – dodał Adam Olszewski.

Ogniska afrykańskiego pomoru świń wyznaczone w sierpniu 2016 roku

  • 1 sierpnia – gm. Wysokie Mazowieckie (piąte ognisko choroby od początku występowania ASF w Polsce, tj. od 17 lutego 2014 r.)
  • 6 sierpnia – gm. Mielnik (6)
  • 10 sierpnia – gm. Choroszcz (7), gm. Wysokie Mazowieckie (8), gm. Zambrów (9)
  • 12 sierpnia – gm. Sokoły (10), gm. Janów Podlaski (11)
  • 13 sierpnia – gm. Bielsk Podlaski (12)
  • 17 sierpnia – gm. Leśna Podlaska (13)
  • 19 sierpnia – gm. Leśna Podlaska (14)
  • 22 sierpnia – gm. Stara Kornica (15), gm. Mielnik (16)