Narodowe czytanie literackiego arcydzieła

Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. Internauci zaproponowali w tym roku pięć pozycji: „Chłopów” Władysława St. Reymonta, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Popioły” Stefana Żeromskiego „Noce i dnie” Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie” oraz „Quo Vadis”.

– To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić – powiedział w lutym tego roku prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania.

Tegorocznego laureata plebiscytu wskazać nie było trudno. W roku bieżącym obchodzimy ogłoszony przez Sejm i Senat RP Rok Henryka Sienkiewicza, z racji przypadających rocznic: 170 rocznicy urodzin autora Trylogii oraz 120 rocznicy pierwszego wydania „Quo vadis”.

Wspólnie czytaliśmy „Quo Vadis” w Białej Podlaskiej, Międzyrzecu, Radzyniu, Chotyłowie i Borkach. Brali w nim udział m.in. członkowie władz samorządowych oraz powszechnie znane postaci. Niektórzy z lektorów wystąpili w strojach z epoki. Egzemplarze powieści, które przynieśli ze sobą uczestnicy imprezy opatrywane były okolicznościową pieczęcią.

Najuroczystszą oprawę miało jednak czytanie radzynian. Sobotniego ranka 3 września na radzyńskim Placu Wolności pojawiła się wystawa poświęcona autorowi, pochodzącemu z odległej niewiele ponad 30 km od Radzynia Woli Okrzejskiej. W trakcie czytania zaś gimnazjalistki w stylowych strojach rozdawały uczestnikom karty z fragmentami „Quo Vadis”. Ogłoszone zostały również 2 konkursy:fotograficzny pt. “Jak czytam Quo vadis” oraz quiz “Czy znasz “Quo vadis”?

Wieczorna część Narodowego Czytania rozpoczęła się w Radzyńskim Ośrodku Kultury multimedialnym pokazem, połączonym z ciekawymi anegdotami z życia Henryka Sienkiewicza. W nastrój wieczoru i powieści z czasów antycznych wprowadził widzów Teatr „Już kończymy…” , prezentując etiudę „Bitwa o teatr”. Wieczorne czytanie zakończyła agapa, w trakcie której uczestnicy mogli skosztować tego, co jadano w czasach Nerona i pierwszych chrześcijan.