„Śląsk”: Owacje na stojąco

Tytuł programu, będący cytatem Stanisława Wyspiańskiego, znakomicie obrazował to co działo się na scenie. Zespół „Śląsk” zaprosił publiczność w niezwykłą podróży muzyczną po niemalże wszystkich zakątkach kraju i zaprezentował to, co jest w nich najpiękniejsze i niepowtarzalne. Folklor, jego muzyka i taniec jest jedynym wyróżnikiem określonego miejsca na mapie. W Polsce każdy region brzmi inaczej, a ta odrębność dyktuje kroki, stroje i rekwizyty. Nie sposób tańczyć krakowiaka w łowickich barwach i kolorach.

W programie „A to Polska właśnie” znalazły się: trojak, oberek, mazur, polonez, kujawiak, krakowiak, walczyk górniczy”, polka opolska oraz tańce podhalańskie. Anielskim głosem popisali się soliści wykonując brawurowo wszystkim doskonale znane pieśni, jak: „Karolinka”, „Szła dzieweczka”, „Głęboka studzienka”.

Pietyzm

Już dwie godziny przed koncertem soliści, chór, orkiestra, balet i tancerze z niezwykłą pieczołowitością przygotowywali się do koncertu. Muzycy rozgrzewali swoje instrumenty, tancerze mięśnie a wokaliści struny głosowe: dziesiątki powtórek, prób i ćwiczeń, aby sceniczny występ był perfekcyjny. To zadziwiające jak grupa blisko 300 osób w tym 120 tancerzy potrafi współdziałać i tworzyć widowisko.

Dyrektor BCK Mariusz Orzełowski otwierając koncert Zespołu, słusznie nazwał go wydarzeniem roku w mieście i regionie. Podobnego zdania byli bialczanie. Bezpłatnych wejściówek na koncert zabrakło już drugiego dnia ich wydawania. Takie widowisko po prostu trzeba było zobaczyć. Zdecydowana większość popisów tanecznych charakteryzowała żywiołowość oraz dynamika z elementami akrobatyki.

Artyści popisywali się na scenie niezwykłą sprawnością fizyczną, gracją ruchów, temperamentem, zachwycali wokalem i postawą. A to prawie wszystko w opracowaniu muzycznym Stanisława Hadyny oraz według efektownej choreografii Elwiry Kamińskiej. Każdy element tego widowiska porywał publiczność, która gorącymi oklaskami wyrażała swój zachwyt. Śląsk zakończył koncert brawurowym wykonaniem krakowiaka. Publiczność podziękowała artystom owacjami na stojąco.

Dumni z naszej kultury

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wykonał koncert na światowym poziomie, ukazujący piękno kultury narodowej; kultury naszych Matek i Ojców pielęgnowanej przez pokolenia, ilustrujący jej oryginalność, niepowtarzalność, różnorodność. Mistrzowie tańca i choreografii sprawili bialskiej publiczności prawdziwą ucztę duchową. Nieprzebrane bogactwo naszego folkloru, kultury i muzyki daje nam Polakom wiele powodów do dumy. – Koncert daje odpowiedź na pytanie, dlaczego warto być Polakiem – podkreślił na zakończenie uroczystości Dariusz Stefaniuk.