Pomoc producentom owoców i warzyw

Wycofaniem objętych będzie 90400 ton jabłek i gruszek, 10900 ton pomidorów, marchwi, papryki słodkiej, ogórków i korniszonów, 500 ton śliwek i winogron stołowych oraz 600 ton brzoskwiń. Wycofane z rynku owoce i warzywa – bez względu na przeznaczenie – muszą spełniać wymagania jakości handlowej.

Łączna ilość produktów, którą będzie można zgłosić do przeprowadzenia operacji wycofania, wyniesie maksymalnie 200 ton w przypadku producentów indywidualnych oraz 20000 ton w przypadku organizacji producentów.

Organizacje producentów i producenci indywidualni mogą od 30 września składać powiadomienia w Oddziale Terenowym Agencji Rynku Rolnego w Lublinie, ul. Leszka Czarnego 3, 20-610 Lublin na formularzu powiadomienia, znajdującym się na stronie internetowej www.arr.gov.pl. Powiadomienia można również wysłać faxem lub e-mailem, ale w przypadku elektronicznego wysłania oryginał należy przesłać rejestrowaną przesyłką pocztową.

Pomoc przyznawana będzie w ramach mechanizmu „Dalsze wsparcie kryzysowe producentów owoców i warzyw (Wow)”, realizowanego przez Agencję Rynku Rolnego dla producentów niektórych owoców i warzyw w związku z kontynuacją zakazu ich przewozu z Unii Europejskiej do Rosji. Pomoc wypłacana będzie do końca września 2017 r.