Uroczyste obchody rocznicy Chrztu Polski

Komitet Organizacyjny tego wydarzenia opracował szczegółowy programu obchodów oraz zadbał o to, aby jubileusz pozostawił trwały ślad w Radzyniu Podlaskim.

– Chrzest Polski to najważniejsze wydarzenie w naszej historii. Poprzez obchody chcemy podkreślić jakie wartości są istotne dla wszystkich ludzi, jak chcemy żyć oraz jaką przyjąć postawę. Zamierzamy zaakcentować, w szczególności młodym Polakom, aby uświadomili sobie czym jest chrzest i nasza wiara – mówi Jerzy Rębek, burmistrz Radzynia Podlaskiego.

Uroczystości rozpoczęły się 2 października widowiskiem – rekonstrukcją Chrztu Polski, w parku przed Pałacem Potockich. Każdego dnia tygodnia w radzyńskich szkołach, Radzyńskim Ośrodku Kultury i innych placówkach kulturalnych odbywają się konkursy, wystawy, wykłady dotyczące rocznicy 1050. Chrztu Polski. Dzięki tym spotkaniom młodzi ludzie poznają dzieje naszej Ojczyzny.

4 października obyła się uroczysta sesja Rady Miasta, Rady Gminy i Rady Powiatu w sali gimnastycznej I LO. Natomiast 6 października wierni odnowili przyrzeczenia chrztu w kościele Trójcy Świętej. 7 października o godz. 10 uczniowie ZSP oraz I LO pod kierunkiem swoich nauczycieli przygotują sesję naukowa – „1050 rocznica chrztu Polski powstania państwa Polskiego”. Ponadto zostaną wręczone nagród i wyróżnienia dla uczniów za udział w konkursach. Sesja adresowana jest dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Mieszkańcy natomiast będą mogli wziąć udział w sesji o godz. 17 w sali kinowej Radzyńskiego Ośrodka Kultury.

W sobotę 8 października o godz. 19 w Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej „Ksiądz arcybiskup Andrzej Dzięga – Radzynianin wśród radzynian”. Finał uroczystości przewidziano w niedzielę 9 października o godz. 10.30. W Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy zostanie odprawiona uroczysta msza święta w intencji ojczyzny połączona z aktem zawierzenia i odsłonięciem pamiątkowej tablicy. Mszy świętej będzie przewodniczył ksiądz arcybiskup Andrzej Dzięga. W czasie Eucharystii władze miejskie w sposób uroczysty przekażą Księdzu arcybiskupowi akt nadania tytułu honorowego obywatela miasta.

– Arcybiskup Andrzej Dzięga urodził się w Radzyniu Podlaskim, tutaj wychował się i uczył w radzyńskich szkołach. To wybitna postać, jeżeli chodzi o duchowość i dorobek naukowy – podkreśla burmistrz Rębek. W Radzyniu na skwerze 1050-lecia Chrztu Polski, położonym między ulicami: Wisznicką, Stagrowskiego, Moniuszki i Wybickiego stanie krzyż. Ufundują go wierni miasta i powiatu. Już jest wstępna wizualizację skweru i krzyża. Będą to kolejne trwałe ślady obchodzonego jubileuszu.