180 mieszkań powstanie w Białej

Biała Podlaska jednym z pierwszych 18 miast, w których będzie realizowany program Mieszkanie Plus, jeden z priorytetów rządu Beaty Szydło. 12 października list intencyjny w sprawie powstania 180 mieszkań na wynajem podpisali w bialskim magistracie prezydent Dariusz Stefaniuk i Filip Krupa, dyrektor Biura Transakcyjnego BGK Nieruchomości.

Porozumienie dotyczy budowy trzech bloków mieszkalnych na działce przy ul. Jana Kazimierza wytypowanej przez bialski samorząd i wstępnie zaakceptowanej do dalszej analizy pod kątem możliwości realizacji tej inwestycji przez BGK Nieruchomości S.A – spółkę zależną Banku Gospodarstwa Krajowego, odpowiedzialną za operacyjne przygotowanie i pilotażową realizację programu Mieszkanie Plus.

Narodowy Program Mieszkaniowy

Uchwałę w sprawie Narodowego Programu Mieszkaniowego czyli programu Mieszkanie Plus Rada Ministrów przyjęła pod koniec września br. To kolejny element wsparcia rodzin wielodzietnych. Program stanowi realizację obietnicy złożonej przez Beatę Szydło w exposé. Będzie on finansowany m.in. ze środków pozyskiwanych przez Narodowy Fundusz Mieszkaniowy i pieniędzy budżetowych. Program preferuje rodziny wielodzietne i o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem mają mieć wszyscy obywatele.

Powstaną tanie mieszkania na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności. Średni czynsz w mieszkaniu na wynajem wyniesie od 10 do 20 zł za metr kwadratowy. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania czynsz ma wynieść ok. 12 – 24 zł za metr kwadratowy. Celem rządu jest, aby w 2030 r. liczba mieszkań przypadających na 1 tys. mieszkańców osiągnęła średnią unijną, czyli 435 mieszkań, wobec średniej 363 mieszkań obecnie. 12 października br. porozumienia w sprawie realizacji programu pilotażowego Mieszkanie Plus podpisano w 18 polskich miastach, m.in. w Białej Podlaskiej, gdzie powstać ma 180 mieszkań.

– Ten program to alternatywa dla ludzi, który stoją przed wyborem: mieszkanie całe życie w wynajmowanym locum albo wyjazd z kraju – powiedział po podpisaniu Listu intencyjnego prezydent Dariusz Stefaniuk, dziękując senatorowi Grzegorzowi Biereckiemu za inspirację i wspieranie podjętych przez miasto działań.

Odpowiedź na pytanie: kiedy?

– Jestem przekonana, że Biała Podlaska to miasto, w którym nie tylko podpisano dzisiaj list intencyjny, ale również takie, w którym wkrótce będziemy wręczać klucze do mieszkań – powiedziała Jolanta Skrzydło, podsekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury i budownictwa.

– Biała Podlaska ma zaawansowaną dokumentację projektową. Jestem przekonany, że będzie jednym z pierwszych miast, w których rozpocznie się realizacja programu – stwierdził Filip Krupa, dyrektor Biura Transakcyjnego BGK Nieruchomości, dodając że pierwsi bialczanie otrzymają klucze do mieszkań w 18 miesięcy po rozpoczęciu prac budowlanych, a te mogłyby ruszyć już w przyszłym roku.