Święto Niepodległości na Południowym Podlasiu

Z każdym rokiem obchody Narodowego Święta Niepodległości są w naszym regionie coraz bogatsze. To już nie tylko msze święte, oficjalne uroczystości, przygotowywane przez władze samorządowe, ale i wystawy, koncerty, imprezy sportowe.

Biała Podlaska

Bialskie obchody rozpoczną się już w czwartek 10 listopada. O godz. 10 odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej festiwal pieśni i piosenki patriotycznej, zatytułowany „Raduje się serce”. Mszą św. rozpocznie się Dzień Patrona w Publicznym Gimnazjum nr 4 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, później złożenie kwiatów przed popiersiem patrona i część artystyczna w szkolnej hali sportowej.

W piątek 11 listopada po mszy św. w intencji Ojczyzny, która odprawiona zostanie o godz. 10 w kościele w. Narodzenia NMP przy ul. Brzeskiej 33 wierni przemaszerują na Plac Wolności, gdzie przy pomniku Orła Niepodległości złożone zostaną kwiaty, a o godz. 12.15 rozpocznie się Bialska Biesiada Niepodległości. O godz. 13 w Bialskim Centrum Kultury (ul. Warszawska 11) zainaugurowany zostanie XVIII Otwarty Turniej Szachowy o Puchar Prezydenta Miasta.

Bialskie obchody zakończy uroczysty koncert w hołdzie Poległym za Ojczyznę, który rozpocznie się o godz. 18 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP (ul. Długa 1)

Radzyń Podlaski

Radzyńskie obchody rozpocznie w piątek 11 listopada Msza św. w intencji Ojczyzny, która odprawiona zostanie o godz. 10 w Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.

Po nabożeństwie zgromadzeni przemaszerują pod pomnik Niepodległości, gdzie odbędzie się oficjalna ceremonia i przemarsz pod Pałac Potockich, gdzie nastąpi rozformowanie pochodu.

O godz. 14.15 Radzyńskie Stowarzyszenie Nordic Walking zaprasza na stadion miejski, skąd wyruszy I Radzyński Marsz Niepodległości „Z wolnością na ustach, z Powerem w nogach”. Mile widziane są stroje w narodowych barwach. Uczestnicy odwiedzą miejskie miejsca pamięci: gestapowskie więzienie, miejsca straceń, Pomnik Niepodległości oraz mogiły Powstańców Styczniowych i Żołnierzy Polskich. Na zakończenie zaplanowano wspólne ognisko.

O godz. 16 w Radzyńskim Ośrodku Kultury uczniowie radzyńskich gimnazjów zaprezentują rocznicowy program artystyczny.

Terespol

W Terespolu 4-dniowe obchody zainauguruje Klubu Seniora ,,Srebrny Włos”, który w czwartek 10 listopada o godz. 18 zaprezentuje w restauracji „Galeria Smaków” program ,,W listopadowej zadumie – seniorzy wolnej i niepodległej” w reż. Ryszarda Nowaczewskiego.

11 listopada o godz. 10 w Kościele Świętej Trójcy odprawiona zostanie msza św. za Ojczyznę, po której zgromadzenie złożą wieńce pod Pomnikiem Niepodległości i Obrońców Ojczyzny.

O godz. 11.45 w Prochowni nastąpi otwarcie wystawy okolicznościowej, będzie też można wysłuchać koncertu pieśni patriotycznych przygotowanych przez uczniów ZSP nr 1.

12 listopada upłynie pod znakiem emocji sportowych. W MOK odbędzie się Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej. O godz. 10 rywalizować będą drużyny 3-klasistów, a o godz. 12 uczniowie klas 4 – 6.

W niedzielę 13 listopada o godz. 17 odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publiczna wernisaż wystawy fotograficznej ,,Brześć wielu kultur” w trakcie którego wystąpi Vovka Plum Bum.

Parczew

O godz. 10.40 pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego złożone zostaną kwiaty., a o godz. 11 w Bazylice Mniejszej odprawiona zostanie uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny, po której pod Pomnikiem Niepodległości uroczystość będzie kontynuowana.

Międzyrzec Podlaski

Międzyrzeckie uroczystości rozpoczną się 11 listopada o godz. 11.30 mszą św. w kościele pw. św. Józefa, po której na Placu Wolności odbędzie się defilada konna w strojach historycznych. Później – na cmentarzu parafialnym przy ul. Brzeskiej – Apel Poległych i oddanie hołdu poległym bohaterom miasta.

O godz. 15 wystartuje II Rodzinny Bieg Niepodległości, a o godz. 17 w szkole muzycznej (ul. Lubelska 67) – Wieczór Pieśni Patriotycznej.

Międzyrzecki Klub Strzelecki „VIS” organizuje z okazji Święta Niepodległości otwarte zawody strzeleckie. Rozpoczną się w sobotę 12 listopada o godz. 9.30 na strzelnicy GLKST Husar w Komarówce Podl. Uczestnicy rywalizować będą w kategorii karabinka sportowego na dystansie 50 m. Wpisowe – 35 zł (organizatorzy zapewniają broń, tarcze, amunicję i kiełbaskę z ogniska). Zgłoszenia pod nr tel. 600 586 500 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej: vis.miedzyrzec@ wp.pl