Kulturalny listopad w Terespolu

W Terespolu. Mimo skromnej listopadowej aury, trwa bogata jesień kulturalna.

Miasto wielu kultur

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza w niedzielę 13 listopada o godz. 17 do Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Wojska Polskiego 132) na wernisaż wystawy fotograficznej „Brześć wielu kultur” Olega Malejki, po której odbędzie się recital Vovki Plum Bum. Zdjęcia Olega Malejko, związanego z Brześciem od pokoleń, to próba ukazania i zachowania w pamięci wizerunku starego Brześcia, m.in.: architektury, obiektów kultu religijnego, nekropolii polskich, żydowskich i prawosławnych – niemych świadków burzliwej historii wielokulturowego miasta. Projekt ma na celu zwrócenie uwagi na potrzebę dbania o wspólną polsko-białoruską kulturę, dziedzictwo i pamięć historyczną. Wystawę, nad którą patronat objął Konsulat Generalny RP w Brześciu, oglądać można jedynie do piątku 18 listopada w godz. 10 – 17

Powiatowy Przegląd Poezji Śpiewanej

Imprezą, która na stałe weszła do terespolskiego kalendarza wydarzeń kulturalnych, są Powiatowe Przeglądy Poezji Śpiewanej.

W niedzielę 20 listopada o godz. 15 w restauracji ,,Galeria Smaków” odbędzie się ich XVIII już edycja. Rozpoczną ją przesłuchania i występy uczestników. Najlepsi wykonawcy otrzymają dyplomy i nagrody finansowe.

W trakcie imprezy odbędzie się także wernisaż malarstwa Piotra Kowieskiego z Białej Podlaskiej: malarza, poety i muzyka. Jego obrazy prezentowane były nie tylko na wystawach, pojawiały się również na okładkach Podlaskiego Kwartalnika Kulturalnego i zdobiły tomiki poetyckie. Jest również twórcą okładki wydanej w 2015 roku płyty “Shata Qs”, laureata programu Must be the Music.

Jako poeta zadebiutował w 2014 r. Jego wiersze ukazywały się w “Gościńcu Bialskim”, “Podlaskim Kwartalniku Kulturalnym” i „Akancie”. Jako muzyk zadebiutował w latach 80-tych. Był współzałożycielem i gitarzystą bialskiego zespołu “Tabes”.

Wydarzeniem wieczoru będzie na pewno recital Lecha Dyblika, nie tylko charakterystycznego aktora, znanego z wielu filmów oraz seriali, ale i pieśniarza.

Kolej niegdyś i obecnie

Również 20 listopada na dworcu PKP odbędzie się IV Festyn ,,Kolejnictwo dawniej i dziś”. O swojej pracy opowiedzą ludzie, którzy swoje zawodowe życie spędzili na kolei, prezentowane będą dawne eksponaty kolejnictwa, które zyskały już wartość muzealną.

Historia terespolskiej kolei oraz związanej z nią architektury zostanie przypomniana na archiwalnych fotografiach. W trakcie festynu zaplanowano konkursy z nagrodami i poczęstunek. Pieczę nad organizacją objęli: burmistrz Terespola, PKP, Fundacja Kocham Podlasie i Stowarzyszenie Bugowiaki.