W Białej za intencjami idą czyny: wkrótce ruszy budowa mieszkań

Rewolucyjny w Polsce rządowy program Mieszkanie Plus jest normą tak bogatych państwach jak Niemcy, Austria, Francja czy kraje skandynawskie, które aktywnie wspierały prospołeczną politykę mieszkaniową.

Skok w normalność

W Polsce niestety przez minione ponad ćwierćwiecze pozostawiono to bankom i deweloperom, dlatego premier Mateusz Morawiecki otwierając 12 grudnia ogólnopolską konferencję „Mieszkanie Plus w samorządach. Od intencji go inwestycji” stwierdził, ze program ten jest skokiem w normalność.

– My od razu oddaliśmy pole niewidzialnej ręce rynku i bardzo tym jako państwo zawiedliśmy polskie społeczeństwo – stwierdził premier dodając, że „polityka może nas różnić, ale polityka rozwoju społeczno-gospodarczego powinna nas łączyć. Tym bardziej, jeśli wyrównuje szanse rozwojowe tych Polaków, którzy mają mniej niż więcej”.

Gabinet Beaty Szydło postanowił nadrobić wieloletnie zaniedbania w tej dziedzinie i udostępnić Polakom tanie mieszkania na wynajem, z możliwością przejęcia ich na własność.

Biała Podlaska liderem

Aktywny w tym dziele jest od początku bialski magistrat. Biała Podlaska znalazła się w gronie 18 miast, które podpisały 12 października br. z Biurem Transakcyjnym BGK Nieruchomości list intencyjny w sprawie budowy mieszkań. Inwestycje w ramach programu Mieszkanie plus będą bowiem realizowane z funduszy zarządzanych przez BGK Nieruchomości – spółkę z grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Już wówczas miasto dysponowało ogromnymi atutami: posiadało uzbrojoną działkę z dostępem do drogi asfaltowej, przy ul. Jana Kazimierza i Jana III Sobieskiego, zlokalizowaną w centrum nowopowstającego osiedla oraz projekt budowlany.

– Ten program to alternatywa dla ludzi, który stoją przed wyborem: mieszkanie całe życie w wynajmowanym lokum albo wyjazd z kraju – podkreślał wówczas Dariusz Stefaniuk.

Wkrótce potem bialski magistrat ogłosił przetarg na realizację inwestycji. Wykonawcę poznamy niebawem, ponieważ czas składania ofert upłynął 15 grudnia. Nic zatem dziwnego, że Biała Podlaska będzie pierwszym polskim miastem, w którym powstaną mieszkania czynszowe na preferencyjnych warunkach. Podpis pod umową inwestycyjną złożyli 12 grudnia br. prezydent Białej Podlaskiej, Bernadeta Puczka, prezes bialskiego ZGL oraz Mirosław Barszcz, BGK Nieruchomości. Miało to miejsce w trakcie ogólnopolskiej konferencji dla samorządowców, w której uczestniczyli reprezentanci 56 miast, które dotychczas przystąpiły do realizacji programu Mieszkanie Plus. W jej efekcie wkrótce w Białej Podlaskiej ruszą prace przy budowie 3 bloków, w których powstanie 180 nowoczesnych mieszkań.

– Przykład Białej Podlaskiej, z którą pierwszy list intencyjny podpisaliśmy dokładnie dwa miesiące temu, dowodzi, że jesteśmy gotowi sprawnie dopełnić wszelkich wymaganych prawem procedur i bez jakiejkolwiek zwłoki przejść do realizacji inwestycji – podkreślał Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości S.A.