Podstrefa ekonomiczna na bialskim lotnisku

28 grudnia 2016 premier Beata Szydło podpisała rozporządzenie rady ministrów, rozszerzające Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną o Białą Podlaską. Tym samym zakończył się 25 lat trwający marazm na bialskim lotnisku i brak pomysłów na jego zagospodarowanie.

– To fantastyczna wiadomość, na którą czekaliśmy bardzo długo. Wiele pracy włożyliśmy w to, aby jeszcze przed końcem roku rada ministrów przychyliła się do naszej prośby o rozszerzenie Pomorskiej Strefy Ekonomicznej o nasze miasto – mówi z satysfakcją Dariusz Stefaniuk.

Do podstrefy włączono łącznie ponad 94 ha, stanowiących własność miasta (69 ha) oraz Agencji Mienia Wojskowego (25 ha) znajdujących się na terenie lotniska.

Niekwestionowane atuty bialskiej podstrefy to położenie w bezpośrednim sąsiedztwie jednego z głównych szlaków komunikacyjnych łączących wschód z zachodem Europy oraz niewielka odległość od jednego z największych europejskich suchych portów przeładunkowych w Małaszewiczach.

– Będziemy mogli zaoferować największe możliwe zwolnienia od podatku dochodowego w przypadku mikro – i małych przedsiębiorstw, nawet 70 procent od kosztów inwestycji lub 2-letni z kosztów pracy nowozatrudnionych pracowników – mówi Michał Romanowski, naczelnik wydziału rozwoju miasta.

Docelowo w podstrefie powstanie 1600 miejsc pracy, a ponieważ jedno miejsce pracy w strefie generuje ¼ miejsca poza nią, można spodziewać się dodatkowych 400.

W Białej Podlaskiej w oparciu o infrastrukturę byłego lotniska wojskowego i suchy port przeładunkowy w Małaszewiczach powstać ma centrum logistyczne związane w głównej mierze z polsko – chińską współpracą – czytamy na stronie PSSE.

Przed kilkoma miesiącami Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna podpisała list intencyjny z grupą inwestorów z Chin, którzy zainspirowani przez senatora Grzegorza Biereckiego i posła Jana Szewczaka, oglądali również tereny inwestycyjne Białej Podlaskiej i spotkali się z włodarzami miasta.

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna jest jedną z najlepszych w Polsce, funkcjonuje od 2001 roku. Zajmuje obecnie 2 246 ha w czterech województwach: pomorskim, kujawsko – pomorskim, wielkopolskim i lubelskim. Na jej terenie działa 119 inwestorów, dzięki którym powstały dotychczas w PSSE 22 162 nowe miejsca pracy. Nakłady inwestycyjne od początku funkcjonowania PSSE wyniosły 11 mld zł.