7 mln na inwestycje

Tegoroczny budżet Radzynia Podlaskiego zakłada dochody na poziomie prawie 60 mln zł. wydatki zaś przekroczą nieznacznie 63 mln. Różnica pokryta zostanie z wolnych środków (2,5 mln) oraz kredytu (920 tys.) W 2017 r. wydatki inwestycyjne miasta wyniosą ponad 7 mln zł.

W tym roku planowane jest rozpoczęcie budowy sali gimnastycznej wraz z zapleczem przy Szkole Podstawowej nr 2, do której uczęszcza 180 uczniów klas I-III. Obiekt ma być oddany do użytku w 2018 roku.

– Realizacja tej inwestycji umożliwi normalne funkcjonowanie szkoły. Obecnie dzieci codziennie są przewożone na zajęcia autokarem do innej szkoły, co jest kłopotliwe i zakłóca normalny tok nauki – tłumaczy burmistrz Jerzy Rębek, dodając że jest już gotowy projekt techniczny i wkrótce – na drodze przetargu – wyłoniony zostanie wykonawca.

Drugim dużym przedsięwzięciem jest budowa pełnowymiarowej hali sportowej wraz z niezbędnym zapleczem przy SP nr 1.

– Chcemy tę inwestycję wprowadzić do planu rozbudowy bazy sportowej województwa lubelskiego, dlatego wystąpimy do Urzędu Marszałkowskiego z oficjalnym wnioskiem. Obecnie ubiegamy się jest zezwolenie na budowę, następnie rozpiszemy przetarg. Ekipy budowlane przystąpią do prac po wakacjach, oddanie obiektu nastąpi w 2019 roku – mówi burmistrz.

32 mieszkania socjalne powstaną w zaadoptowanym do tego celu budynku przy ul. Budowlanych na mieszkania socjalne. Miasto uzyskało dotacje z Banku Gospodarstwa Krajowego. Przewidywany termin zasiedleń przez pierwszych lokatorów to przyszłoroczna wiosna.

Miasto uzyskało dotacje z Urzędu Wojewódzkiego na budowę ul. Łąkowej, co umożliwi zrealizowanie tego zadania już w roku bieżącym. Poważną pozycją w budżecie są kwoty przeznaczone na wykup gruntów pod budowę ulic, które de facto już istnieją, ale ich stan prawny jest od lat nieuregulowany m.in. drogi na Lendzinku I i Lendzinku II czy ul. Porzeczkowej. Prace będą prowadzone także w Oranżerii.

W tym roku w budynku będącym siedzibą Radzyńskiego Ośrodka Kultury zostaną odremontowane sanitariaty, pomieszczenia budynku oraz wymienione fotele. Złożony został wniosek o środki pomocowe na kwotę 3,5 mln zł na renowację Pałacu Potockich. Decyzja ma zapaść w I kwartale br. Miasto jest na etapie sporu sądowego ws. dotacji na renowację parku.

– Nasz wniosek został odrzucony na etapie oceny formalnej, z czym się nie zgadzam i dlatego sprawę skierowałem do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Czekamy na rozstrzygnięcie, czy ta decyzja była zasadna. Bez względu na to, czy środki na renowację parku czy pałacu zostaną nam przyznane, to nie zamierzam się poddawać. Będę podejmował starania o pozyskanie środków z innych źródeł – zapowiada burmistrz Radzynia.

Jest dotacja na solary

Do 1 października 2018 r. zostanie zamontowanych w ramach realizacji programu „Słoneczna Alternatywa dla Radzynia Podlaskiego” 381 instalacji solarnych i 78 instalacji fotowoltaicznych. Całkowita wartość inwestycji to prawie 5,8 mln zł. Miasto wnioskowało o środki w wysokości nieco ponad 4,23 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego projektów w ramach Osi priorytetowej 4 Energia przyjazna środowisku Działania 4.1 Wsparcie wykorzystania OZE. Radzyński projekt uzyskał 97,5 pkt i znalazł się na 135 pozycji na liście 251 wniosków z pozytywną oceną merytoryczną. W pierwszej fazie dotacje przyznano 108 wnioskom, które otrzymały do 98 punktów. 28 wniosków, które otrzymały 97,5 pkt zakwalifi kowano do losowania. Wśród wylosowanych znalazł się projekt „Słoneczna Alternatywa dla Radzynia Podlaskiego”.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij