Lekcje patriotyzmu i regionalizmu

Po niepodległościowym zrywie 1863 r. pozostało w Radzyniu wiele pamiątek. Znajdują się tu mogiły powstańców, w kaplicy Pana Jezusa w kościele Świętej Trójcy przechowywany jest krzyż, przy którym powstańcy składali przysięgę. Wiele ulic nosi nazwy związane z tym historycznym wydarzeniem: Powstańców Styczniowych, Romualda Traugu a, Karola Krysińskiego, a radzyńska Szkoła Podstawowa nr 1, od ponad 50 lat nosi imię Bohaterów Powstania Styczniowego. Tegoroczne obchody 154 rocznicy wybuchu powstania rozpoczęły się Mszą św. w kościele Św. Trójcy.

Dalsza część uroczystości miała miejsce w budynku szkolnym, gdzie młodzież i goście usłyszeli okolicznościową prelekcję, a następnie odbyła się niezwykła lekcja historii. Wypoczynek i historia „Śladami Powstania Styczniowego” – pod takim hasłem odbyła się trzynasta edycja „Zimy w mieście”, zorganizowana w Radzyniu przez Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne PTTK nr 21 przy I LO. Celem tegorocznej imprezy było atrakcyjne wypełnienie czasu wolnego dla uczniów podczas ferii zimowych oraz uczczenie 154. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego i jego bohaterów. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawowali: Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek oraz Wójt Gminy Radzyń Podlaski Wiesław Mazurek, a patronat medialny objął ogólnopolski miesięcznik krajoznawczo-turystyczny „Poznaj Swój Kraj”. Uroczyste rozpoczęcie imprezy odbyło się w Szkole Podstawowej nr 1.

– Nieprzypadkowo naszą imprezę rozpoczynamy w tym miejscu: w szkoła, która właśnie się znajdujemy, nosi imię Bohaterów Powstania Styczniowego – podkreślił Robert Mazurek, opiekun koła turystycznego w liceum, a zarazem koordynator przedsięwzięcia. Pomysł połączenia zimowego wypoczynku z poznawaniem historii kraju i regionu okazał się strzałem w dziesiątkę.

Na apel „XIII Zima w Mieście 2017” odpowiedziało ponad 200 młodych ludzi, reprezentujących 17 szkół. Uczestnicy imprezy musieli zmierzyć się z dwoma konkurencjami. Pierwszą z nich był konkurs wiedzy o Powstaniu Styczniowym. Drugim natomiast wyzwaniem – turystyczny marsz na orientację kilkuosobowych zespołów. Posługując się specjalnie przygotowanymi mapkami musiały one odnaleźć 16 związanych z historią miejsc na terenie miasta.

W najmłodszej kategorii zwyciężyła Kinga Ochnio ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Radzyniu Podlaskim, wśród gimnazjalistów pierwsze miejsce zajęła Karolina Kowalska z radzyńskiego Gimnazjum nr 2. Z grona uczniów szkół ponadgimnazjalnych bezkonkurencyjna okazała się Karolina Deninis z I LO Radzyniu.

W rywalizacji szkół najlepszymi okazały się: Szkoła Podstawowa nr 2 w Radzyniu Podlaskim (opiekunowie Regina Mróz i Sławomir Endraszko), Gimnazjum nr 2 w Radzyniu Podlaskim (opiekun Dorota Staroń) i Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Borowiu (opiekun Tomasz Majczyna). Zwycięzcy kategorii wiekowych otrzymali nagrody rzeczowe oraz puchary ufundowane przez burmistrza Jerzego Rębka i wójta Wiesława Mazurka, najlepsze szkoły zaś – roczne prenumeraty miesięcznika „Poznaj Swój Kraj”.