Z myślą o drugim człowieku

Caritas w Białej Podlaskiej prowadzi wiele form wsparcia: Centrum Integracji Społecznej, Warsztat Terapii Zajęciowej, Środowiskowy Dom Samopomocy, jadłodajnię, Centrum Wolontariatu oraz najnowszą – Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem.

Centrum Integracji Społecznej realizuje proces reintegracji zawodowej i społecznej. Wspiera osoby niepełnosprawne, uzależnione, bezdomne, opuszczające zakłady karne czy też ofiary przemocy w rodzinie. Jego zadaniem jest aktywizacja zawodowa osób długotrwale bezrobotnych, zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Bezrobotni otrzymują kompleksowe wsparcie poprzez warsztaty podnoszące kwalifikacje zawodowe oraz szkolenia, których celem jest nabywanie umiejętności poruszania się po rynku pracy. 29 osób uczestniczy w 5 sekcjach zawodowych (gastronomicznej, remontowo-porządkowej, opiekunek osób starszych, florystyczno-ogrodniczej, finansowo-księgowej). W CIS działa „Mobilna myjnia parowa”. – Zapraszamy do korzystania z naszych usług w zakresie kompleksowego mycia pojazdów, prania dywanów i czyszczenia mebli tapicerowanych za pomocą nowoczesnej myjni parowej. Ponieważ jesteśmy podmiotem ekonomii społecznej, jednym z niewielu działających na terenie naszego miasta, korzystając z naszych usług dajecie nam Państwo szansę reintegracji zawodowej i społecznej naszych uczestników – apeluje Anna Nowińska, Biuro Prasowe Caritas Diecezji Siedleckiej.

W społeczeństwie i w rodzinie

35 podopiecznych korzysta z Warsztatów Terapii Zajęciowej prowadzących różne formy rehabilitacji społecznej i zawodowej. W terapii uczestniczą osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku. Podopieczni mają do swojej dyspozycji pracownie gospodarstwa domowego, krawiecką, hafciarską, multimedialną, poligraficzną, florystyczną, ceramiczną oraz dział rehabilitacji i terapii ruchem. Warsztaty prowadzą również rehabilitację psychologiczną, kinezyterapię oraz zajęcia rewalidacyjne z muzykoterapii. Podobne zadanie pełni Środowiskowy Dom Samopomocy, który wspiera i rozwija umiejętności samodzielnego życia osób z zaburzeniami psychicznymi. Udziela im pomocy psychologicznej w postaci psychoterapii grupowej, indywidualnej oraz stwarza warunki do harmonijnego funkcjonowania rodzin osób dotkniętych zaburzeniami psychicznymi. W połowie stycznia br. ŚDS otrzymał nowy samochód opel – bus, którym podopieczni będą dowożeni na zajęcia. Auto kosztowało 125 tys. zł udało się zakupić dzięki wsparciu PFRON, Caritas Polska i pieniądzom zebranych przez siedlecką Caritas.

Jak zapewnia Anna Nowińska z busa korzystać będzie codziennie 14 osób.

Dzieje się

Bialskia placówka Caritas organizuje szereg wydarzeń kulturalnych i społecznych. Każdego roku zaprasza osoby samotne, bezdomne, pozostające w trudnej sytuacji życiowej na wieczerzę wigilijną. W ostatnim spotkaniu uczestniczyło 100 osób.

W tym roku już po raz czternasty odbędzie się 4 lutego 2016 r. w sali widowiskowej BCK przy ul. Brzeskiej 41 dla blisko 470 osób „Bal karnawałowy dla osób niepełnosprawnych”. We wrześniu na terenach Europejskiego Centrum Edukacji i Wychowania OHP w Roskoszy odbywa się festyn integracyjny pn. „Sprawni Poprzez Sport 2016”. Na stałe do kalendarza imprez wszedł Festiwal Filmowy Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Natomiast osoby korzystające z Warsztatów Terapii Zajęciowej wyjeżdżają na jeziora mazurskie, na obóz żeglarski „Sprawni żeglarze”.

Zjeść, ogrzać się, uzyskać pomoc

W bialskiej jadłodajni w 2016 roku wydano 19 236 obiadowych porcji. Obecnie korzysta z posiłków 90 osób (mają decyzję z MOPS), w tym 18 bezdomnych. Obiady można zjeść od poniedziałku do piątku, a dla osób bezdomnych wydawany jest na sobotę i niedzielę suchy prowiant. Ponadto w bialskim Caritasie działa Centrum Wolontariatu oraz Ośrodek Pomocy Pokrzywdzonym Przestępstwem. Tutaj mogą uzyskać poradę i pomoc osoby pokrzywdzone, które są ofiarami przestępstw.

Kontakt: ul. Warszawska 15, 21-500 Biała Podlaska, telefony: 885 153 253, 783 510 310.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij