Mieszkanie Plus – prace ruszyły

Program „Mieszkanie Plus” rozbudził nadzieję wielu mieszkańców Białej Podlaskiej na własne lokum. Do Zakładu Gospodarki Lokalowej i do Urzędu Miasta napływa wiele pytań głównie w sprawie kryteriów, jakie będzie musiał spełniać zainteresowany i kiedy zostanie rozpoczęty nabór wniosków.

W siedzibie ZGL zorganizowano konferencję prasową poświęconą bieżącej sytuacji oraz postępowi prac w tej kwestii. Z wyjaśnień podanych przez prezes ZGL wynika, że kosz wynajmu tych mieszkań będzie konkurencyjny w stosunku do wynajmowanych na wolnym rynku. Z tą jednak różnicą, że najemcy zostaną ostatecznie właścicielem tych mieszkań.

Jak poinformowała prezes Bernadeta Puczka, mieszkania programu Mieszkanie Plus to oferta dla tych osób, które nie mają własnego lokum, ale nie kwalifikują się do programu socjalnego, bo ich dochód jest zbyt wysoki. Posiadają zarazem zbyt małe dochody według kryteriów banków, co uniemożliwia im zaciągnięcie kredytu hipotecznego na zakup mieszkania. Zapewne będzie to najbardziej optymalna oferta dla młodych małżeństw posiadających dzieci.

– To jest właśnie ta luka, która chcemy wypełnić – mówi Bernadeta Puczka.

Przystąpiono do realizacji tej inwestycji. Została zawiązana spółka celowa pomiędzy BGK Nieruchomości a ZGL. Przeprowadzono postępowania przetargowe, które wyłoniły wykonawców – wybrano trzy bialskie firmy budowlane. Każda z nich wykona jeden budynek. Powstaną trzy bloki – łącznie 186 mieszkań, drogi dojazdowe i zieleń. Planowany termin ukończenia przedsięwzięcia przewiduje się na przełom marca i kwietnia 2018 roku.

– Jeśli chodzi o dalszą działalność spółki, będzie ona prowadziła inwestycję, a następnie zarządzała wybudowanym majątkiem – dodaje Arkadiusz Mateńko, członek zarządu spółki celowej.

Przy zbiegu ulic Jana Kazimierza i Jana III Sobieskiego już ruszyła budowa. W styczniu br. firmy przystąpiły do pracy: zostały wykonane prace ziemne oraz ogrodzono plac budowy teren. Kontynuacja inwestycji ruszy pełna parą, gdy pozwolą na to warunki pogodowe. Obecny na konferencji rzecznik prasowy prezydenta miasta Michał Trantau prosił, aby mieszkańcy nie składali obecnie żadnych wniosków w kwestii mieszkań.

Wnioski związane z rządowym programem pojawią się dopiero w połowie roku. Ich nabór zostanie ogłoszony, wówczas informacje zostaną udostępnione wszystkim mieszkańcom Białej Podlaskiej. Wnioski będą weryfikowane za pomocą specjalnie opracowanego systemu.