Połączyła ich uroda rzeki

Międzynarodowy Plener Fotograficzny Podlaski Przełom Bugu odbywa się od 21 lat, wzięło w nim udział ponad stu fotografików z Polski, Ukrainy, Francji, Białorusi, Rosji i Czech. W ostatnim spotkaniu jak zawsze uczestniczyli artyści z Białej Podlaskiej: Tadeusz Żaczek, Adam Trochimiuk, Małgorzata Piekarska, Wiesław Kaczmarek i Jarosław Domański.

Cel tych spotkań to przede wszystkim utrwalenie walorów przyrodniczych i kulturowych regionu nadbużańskiego, promocja jego bogatej kultury duchowej i materialnej, integracja środowiska fotografów oraz wymiana doświadczeń połączona z zajęciami dydaktycznymi.

Dlaczego Przełom Bugu?

Dlaczego grupa artystów spotyka się wciąż w tym samym miejscu? To pytanie skierowaliśmy do Małgorzaty Piekarskiej, uczestniczki pleneru i pracownika Bialskiego Centrum Kultury.

– Tereny nadbużańskie to wyjątkowe krajobrazy, widoki, przyroda, kultura i ludzie. Dokumentujemy to szczególne miejsce, łącznie wykonaliśmy ponad 3 tysiące zdjęć – mówi artystka. Uczestnicy pleneru są zauroczeni rzeką i jej otoczeniem. Każdego roku odkrywają ledwo dostrzegalne zmiany.

– Idziemy i zauważamy, że w ubiegłym roku stał stary krzyż, mamy go na fotografiach, ale jego już nie ma – w jego miejscu postawiono nowy. Podobnie jest z drzewami: niektóre podmywa rzeka, inne ścięły bobry… Znika też niestety stara drewniana architektura wiejska, istniejąca wciąż jedynie na zdjęciach – wyznaje Małgorzata Piekarska.

Aura tego miejsca

Na tegoroczną wystawę poplenerową swoje prace nadesłało 35 artystów. Mimo, że nad Bugiem wykonano tysiące fotografii, ukazały się one w bardzo wielu publikacjach, to nie sposób znaleźć powtarzających się ująć. Każde zdjęcie jest inne, niepowtarzalne, ukazujące coś osobliwego.

– Rzeka z jej meandrami, łachami piasku i otaczającą roślinnością jest wyjątkowo malownicza. Znajduje się tu również oryginalna architektura i mieszkają wyjątkowi ludzie, z którymi zawsze warto porozmawiać – przekonuje Małgorzata Piekarska.

Na wystawie można zobaczyć ten zaczarowany świat przyrody, wschody i zachody słońca, zwierzęta leśne i domowe oraz niemalże usłyszeć ciszę, jaka panuje w tym miejscu. Wiele uwagi artyści poświęcili życiu mieszkających tu ludzi, ich pracy, zabytkom kultury – świątyniom, przydrożnym krzyżom i kapliczkom.

Na ekspozycji nie zabrakło również fotogramów prezentujących tak dobrze znane miejsca jak Bubel Łukowiska, Mielnik (kopalnia kredy), Zabuże, Zaborek, Stadnina Koni Arabskich w Janowie Podlaskim. Uczestnicy pleneru zawsze z uwagą śledzą imprezy odbywające się w tym czasie nad Bugiem.

– Dużo jest tych wydarzeń: pokazy koni, odpusty w cerkwiach i kościołach… W ubiegłym roku w tym samym czasie w Bublu Łukowiskach miała miejsce wyjątkowa impreza – LandArt. Odwiedziliśmy artystów, aby sfotografować ich prace wkomponowane w nadbużański pejzaż – wspomina Małgorzata Piekarska.

Wystawę prezentującą dorobek XXI Międzynarodowego Pleneru Fotografi cznego Podlaski Przełom Bugu 2016 można oglądać w Bialskim Centrum Kultury (ul. Warszawska 11) do 22 lutego br.