Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dopiero w 2011 r. Sejm RP ustanowił 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, ponieważ nie jest on dniem wolnym od pracy tegoroczne obchody odbędą się jak co roku 1 marca, w środę, ale i w niedzielę 26 lutego.

Pierwszy Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowała w 2013 r. samorzutnie grupa warszawskich biegaczy, zgromadził on 50 uczestników. Rok później biegi na terenie całego kraju zaczęła organizować Fundacja Wolność i Demokracja.

W roku ubiegłym biegi takie odbyły się w 160 miejscowościach (również w USA, Wielkiej Brytanii, na Białorusi, Ukrainie i Litwie), a wzięło w nich udział 40 000 uczestników. Byli wśród nich biegacze Białej Podlaskiej, Parczewa i Międzyrzeca.

W tym roku biegacze w Białej Podlaskiej, Parczewie i Kodniu wystartują 26 lutego, a w Międzyrzecu i Terespolu – 1 marca br. Tego dnia też w Kobylanach odbędą się Gminne Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Biała Podlaska 26 lutego

O godz. 10 w kościele Narodzenia NMP odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny, po której nastąpi przemarsz pod Zakłada Karny, gdzie po oficjalnej części uroczystości o godz. 12 biegacze wystartują do biegów na dystansie 1963 m i 5 km.

W trakcie zawodów odbędzie się koncert Zespołu Służby Więziennej i ZPiT „Podlasiacy”, będzie można również obejrzeć wystawę Instytutu Pamięci Narodowej.

O godz. 18 w kościele Wniebowzięcia NMP (ul. Długa 1) wysłuchamy „Requiem” W. A. Mozarta.

1 marca

O godz. 9 odsłonięte zostanie rondo przy ul. Janowskiej im. Żołnierzy Wyklętych, a w godzinę później w Sali 238 urzędu miejskiego prelekcję „Druga okupacja – podziemie antykomunistyczne w powiecie bialskim w l 1944 – 1947” wygłosi dr. Mariusz Bechta.

O godz. 11 w Miejskiej Bibliotece Publicznej rozpocznie się konkurs recytatorski pod tytułem „Myśląc Ojczyzna”.

Parczew

W niedzielę 26 lutego o godz. 13 spod parczewskiego magistratu biegacze wystartują po raz trzeci w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który rozgrywany będzie na trzech dystansach: 750 m (uczniowie szkół podstawowych), 1963 m oraz 5 km. Nieodebrane do godz. 12.30 pakiety startowe będą przekazane osobom w listy rezerwowej.

Terespol

Bieg na dystansie 1963 m odbędzie się na ul. Wojska Polskiego, przy kościele p.w. Świętej Trójcy. Start – godz. 13.

Kodeń

Start biegu na dystansie 1963 o godz. 13 z Kalwarii Kodeńskiej.

Kobylany

Gminne Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych odbędą się w środę 1 marca o godz. 17 w budynku Urzędu Gminy Terespol (PL. Ryszarda Kaczorowskiego 1). W programie: prelekcja dr. Bogusława Korzeniewskiego, wystawa „Czas Niezłomnych. Polskie podziemie niepodległościowe 1944 – 1956”, koncert zespołu HARD GOCK oraz projekcja filmu „Generał Nil”.

Międzyrzec Podlaski

1 marca o godz. 8.30 w świetlicy ZSP im. Unitów Podlaskich rozpocznie się projekcja filmu p.t. „Losy niepokornych, a w pół godziny później złożenie kwiatów przed pomnikiem AK. O godz. 10 zawodnicy wystartują do biegu na dystansie 1963 m , a o godz. 17 w kościele p. w. Św. Józefa Opiekuna NMP odprawiona zostanie msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych.

Małaszewicze

W środę 1 marca o godz. 11 odbędzie się w Zespole Szkół im. Wł. St. Reymonta (ul. Kolejarzy 16) podsumowanie Roku Żołnierzy Wyklętych w Powiecie Bialskim”.

W programie m.in.: wystąpienie starosty Mariusza Filipiuka, wykład dr. Bogusława Korzeniowskiego oraz część artystyczna.