Do tańca i do różańca

– Praca w kulturze umożliwiła mi zrealizować się zawodowo i spełnić marzenia. Zaspokoiła moją pasję – twierdzi Urszula Pieruczuk. Teatrem, żywym słowem i piosenką żyła od najmłodszych lat. Jej rodzice występowali w Teatrze Ziemi Podlaskiej, a mała Ula asystowała próbom. Łaskawa natura obdarzyła ją idealną dykcją, ciekawą barwą głosu, umiejętnościami wokalnymi oraz poczuciem humoru. A czym skorupka za młodu nasiąknie…

Grała w Teatrze Żak, śpiewała w różnych zespołach. Praca w kulturze, mimo że nie przekładała się na finansowe profity, była jej prawdziwym żywiołem.

Animator kultury

Urszuli Pietruczuk w Klubie Kultury „Piast” prowadziła Klub Literacki, Klub Puszystych, grupę teatralną „To i Owo” oraz Klubie Seniora” Wrzos”. Zrealizowała setki imprez kulturalnych, pokazów i widowisk. Pisała scenariusze, reżyserowała przedstawienia, a z mikrofonem w dłoni znakomicie radziła sobie jako konferansjer. Przepustką do sukcesu był jej ciepły uśmiech, życzliwość i pozytywne nastawienie do drugiego człowieka. W 1999 roku „Wrzos” otrzymał Nagrodę Artystyczną Ruchu Seniorów w Bydgoszczy, natomiast w Węgorzewie podczas Przeglądu Zespołów Kolędniczych bialscy seniorzy zostali wyróżnieni za prezentację jasełek.

Dobry duch klubowiczów

„Wrzos” jest najbardziej aktywnym i licznym bialskim Klubem Seniora. Organizuje przedstawienia, zabawy taneczne, spotkania okolicznościowe, ogniska i wycieczki krajoznawcze. Zespól wokalny „Chłopcy z Wrzosa” wielokrotnie występował podczas różnych imprez kulturalnych, nagrał profesjonalna płytę. Dobrym duchem klubowiczów jest Urszula Pietruczuk.

– Dużo czasu poświęciłam seniorom. Udało mi stworzyć niesamowitą grupę, w której panuje cudowna atmosfera. Wszystkich łączą bardzo silne więzi, jak w rodzinie. Ludzie potrzebują, aby ktoś poświęcił im czas i uwagę, wysłuchał ich radości i smutków, wspomógł, zrozumiał – zauważa Urszula, która nadal wspiera seniorów, współpracuje z nimi i bawi.

Egzamin na szóstkę

W ubiegłym roku podjęła się wspólnie z ks. Leszkiem Mućką ogromnego przedsięwzięcia: organizacji Misterium Męki Pańskiej, które przeszło ulicami miasta podczas Wielkiego Postu i Światowych Dni Młodzieży. W to przedsięwzięcie było zaangażowanych 300 aktorów i statystów, ludzi w różnym wieku, w większości nie mających doświadczeń scenicznych. Urszula jako reżyser podołała temu zadaniu na szóstkę. Obecnie w parafii Chrystusa Miłosiernego przygotowuje widowisko „Faustyna”, które publiczność będzie mogła obejrzeć po Świętach Wielkanocnych.

Żona, mama, babcia

W tym roku Urszula i Andrzej Pietruczukowie uroczyście obchodzili 40 rocznicę ślubu. Mają troje dorosłych dzieci i czworo wnuków, które babcia rozpieszcza: poświęca im mnóstwo uwagi . W pracy i w domu niesie wszystkim uśmiech i radość. Po prostu kocha ludzi, a ta miłość ją uszczęśliwia