Wielkanocna tradycje

Prezentacje pieśni wielkopostnych, palm, pisanek i stołów wielkanocnych oraz kiermasz złożyły się na Powiatowy Przegląd Tradycji Wielkanocnych, zorganizowany w Sosnówce w poniedziałek przed Niedzielą Palmową.

Zgromadzeni obejrzeli przedstawienie świąteczno – wiosenne w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej w Sosnówce, po którym zaprezentowały się zespoły śpiewacze z Rozwadówki i Leszczanki, „Melizmat” z Konstantynowa, „Pogodna Jesień” z Konstantynowa, „Łobaczewianki” z Łobaczewa Małego, „Jutrzenka” ze Sławacinka Starego, „Olszyna” z Olszyna, „Bagnoszki” z Drelowa, „Jarzębina” z Zabłocia oraz instrumentalistka Ola Derlukiewicz.

Najwięcej emocji towarzyszyło jednak rozstrzygnięciom konkursów. Do konkursu na palmę i pisankę wielkanocną zgłoszono aż 254 prace, pięć prezentacji zaś konkurowało o miano najpiękniejszego stołu wielkanocnego.

Najładniejsze pisanki techniką tradycyjną w kat. dzieci i młodzieży wykonali Julia Rudzka z Huszczy (I miejsce), Agata Piotrowicz z Piszczaca (II miejsce) i Hubert Przybysz z Sosnówki (II miejsce). W kat. dorosłych jury wyróżniło prace Anny Ostapiuk z Żerocina, Krystyny Korneluk z Leszczanki oraz Benedykta Onufrijuka z Nowosiółek.

Najciekawsze pisanki techniką współczesną wśród dzieci i wykonali Aleksandra Jurkowska z Rogoźnicy, Jolanta Jaroszuk z Rogoźnicy oraz Julia Bujnik z Sosnówki. Wśród dorosłych zaś – Helena Zazulińska z Konstantynowa, Irena Pykacz z Zabłocia, i Joanna Chałabis z Konstantynowa.

W konkursie na palmę tradycyjną za najlepsze jury uznało prace Dominiki Szamuk z Komarna Kolonii, Mateusza Barana z Sapiehowa, Pawła Hołowienieca z Rozwadówki (dzieci i młodzież) oraz Zofii Bobryckiej z Romanowa, Anny Ostapiuk z Żerocina oraz Ireny Pykacz z Zabłocia (dorośli).