Dzieci nie wszędzie szczęśliwe

Elżbieta Pyrka zorganizowała kilkadziesiąt wystaw, na których prezentowała zdjęcia wykonywane podczas podróży. Jednakże ekspozycja tematyczna p.t. „Dzieci świata” jest wyjątkowa.

– Z ostatnich piętnastu lat moich wędrówek zebrałam zdjęcia poświęcone dzieciom. To wdzięczny temat, prezentujący dzieci z różnych stron świata – mówi autorka wystawy. Oglądamy fotografie najmłodszych obywateli Turcji, Maroka, Kambodży, Laosu, Wietnamu, Nepalu, Chin, Tybetu, Indii, Republiki Południowej Afryki, Peru…

Uśmiechnięte podczas zabaw buzie, w gronie rodziny, wśród rówieśników – takie prezentacje dzieci spotykamy w krajach europejskich i bogatych. Często nie zdajemy sobie sprawy jak wygląda dzieciństwo w krajach gdzie panuje powszechne ubóstwo.

Dzieci odarte z dzieciństwa, przedwcześnie dojrzałe, zmęczone, które zaprzęgnięto do ciężkiej, niewolniczej pracy, jakiej w innych krajach nie podejmują nawet dorośli – to widok zapadający na zawsze w pamięci turysty, obserwatora, fotografa.

Analfabetyzm i ciężka praca

– Byłam wstrząśnięta, gdy podczas pobytu z Indiach zobaczyłam dzieci bawiące się na torach kolejowych, biegające wśród szczurów. W innym z kolei mieście widziałam dzieci od najmłodszych lat wykorzystywane do tkania: mają maleńkie paluszki i łatwo im przekładać nici – opowiada Elżbieta Pyrka. Wrażliwe oko podróżniczki i jej aparat fotograficzny rejestrowały prawdziwy los najmłodszych. Na wystawie nie zobaczymy zdjęć pozowanych.

– W Chinach maluchy biegają bez pieluch, w majteczkach mają wycięty otwór, aby problem potrzeb fizjologicznych był załatwiony – podaje jako ciekawostkę Elżbieta Pyrka.

– W Laosie zdecydowana większość ludzi żyje w skrajnym ubóstwie, analfabetyzm zaś jest zjawiskiem powszechnym. Niektórzy rodzice oddają synów do klasztorów buddyjskich, gdyż widzą w tym jedyną możliwość zdobycia wiedzy. Po ukończeniu nauk chłopiec wybiera własna drogę życia lub pozostaje w klasztorze na zawsze – dodaje podróżniczka.

Świat palety kolorów

Elżbieta Pyrka pokazuje na wystawie również pozytywną, radosną stronę dzieciństwa. Moc kolorowych i oryginalnych strojów. Szczególnie wyszukane ubranka i ozdoby noszą dzieci w Azji i Ameryce Południowej. Uszyte są z ich rodzimych tkanin, według przyjętego od dawna kroju oraz ozdobione niezwykle barwnym i fantazyjnym wzorem. Nic nie zdołało wyprzeć odwiecznej tradycji. „Dzieci świata” to  ekspozycja ,którą warto obejrzeć, wywołująca u widza uśmiech, refleksję, czasami zadumę.