Odsłonięcie pomnika Lecha i Marii Kaczyńskich

Społeczny Komitet Budowy Pomnika zebrał ponad 200 tys. zł. Ta kwota w zupełności pokryje koszty całego przedsięwzięcia.

– To ogromny sukces patriotycznego środowiska Południowego Podlasia. Trzeba jednak podkreślić, że datki napływały z całego kraju, a nawet z zagranicy: jednym z hojnych darczyńców był amerykański Związek Weteranów Armii Polskiej w Ameryce – mówi Kamil Paszkowski, pełnomocnik Komitetu.

W Dzień Flagi, 2 maja o godz. 11 w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny odprawiona zostanie msza św., po której wierni w asyście Kompanii Honorowej Wojska Polskiego i Orkiestry Wojskowej z Siedlec przejdą na skwer przy Placu Wojska Polskiego, gdzie odsłonięty zostanie pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich, zaprojektowany przez artystę rzeźbiarza Stanisława Milewskiego, autora m.in. znajdujących się w Gdańsku pomników Anny Walentynowicz, legendy „Solidarności” oraz Ojca Świętego Jana Pawła II rozmawiającego z Ronaldem Reaganem.

Rzeźba śp. Prezydenta RP i Pierwszej Damy nie znajdzie się na cokole, a na wysokości przechodzących obok niej ludzi, bo takim człowiekiem – skromnym i serdecznym wobec nich był Lech Kaczyński.

Udział w uroczystościach zapowiedzieli ks. bp. Kazimierz Gurda, biskup senior Antoni Pacyfik Dydycz, prezes PiS Jarosław Kaczyński, wicepremier Mateusz Morawiecki i wojewoda lubelski Przemysław Czarnek. Pojawią się również posłowie, senatorowie i reprezentanci licznych instytucji państwowych. Uroczystości będą transmitowane przez TVP Lublin oraz Katolickie Radio Podlasie.

Po odsłonięciu pomnika nastąpi nad miejscem uroczystości przelot zespołu „Biało-Czerwone Iskry” w formacji „flaga”.

Odsłonięcie pomnika Lecha I Marii Kaczyńskich będzie najważniejszym, ale nie jedynym wydarzeniem podlaskiej majówki. Uroczystości upamiętniające 226 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, nie tylko te oficjalne, ale również koncerty, wystawy czy zawody sportowe, odbędą się w dn. 28 kwietnia – 3 maja w Białej Podlaskiej, a 3 maja w Radzyniu, Międzyrzecu, Janowie i Terespolu.