Czesław Sudewicz – lekarz na medal

W trakcie tegorocznego okręgowego zjazdu Lubelskiej Izby Lekarskiej medale przyznawane lekarzom za zasługi w dziedzinie kształtowania wzorców osobowych i postaw moralnych otrzymali Barbara Hasiec, ordynator Oddziału Chorób Zakaźnych Dziecięcych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Jana Bożego w Lublinie, Maria Dura, specjalista chorób wewnętrznych i psychiatrii z lubelskiego Szpitala Neuropsychiatrycznego im. prof. M. Kaczyńskiego oraz Czesław Sudewicz, specjalista chorób wewnętrznych i reumatologii z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.

Czesław Sudewicz ceniony przez pacjentów i współpracowników całe swoje życie zawodowe związał z Białą Podlaską. Od początku działalności zawodowej pozostaje aktywnym obrońcą życia poczętego. Pracował jako lekarz rejonowy, specjalista reuamatolog, kierował Zespołem Wojewódzkich Przychodni i Poradni Specjalistycznych. Był członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego.

Obecnie – choć na emeryturze – pracuje w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym bialskiego WSS. U schyłku komunizmu przez 5 miesięcy pozostawał bez pracy. Była to szykana za udział w pielgrzymce do Rzymu, spotkanie z Ojcem Świętym Janem Pawłem II i obronę krzyża w bialskiej Szkole Podstawowej nr 2. Kieruje się społeczną nauką Kościoła. W stanie wojennym współorganizował msze św. za Ojczyznę oraz Dni Kultury Chrześcijańskiej, podczas beatyfikacji Męczenników Podlaskich przedstawił ich historię.

Od 2006 r jest rycerzem Zakonu Rycerskiego Bożego Grobu w Jerozolimie, a od 2012 r. Zakonu Rycerskiego Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy. Nie unika działalności społecznej. W 1980 r. zakładał jedne z pierwszych komisji zakładowych „Solidarności”, uczestniczył w działalności podziemnej. Jest jedynym bialskim lekarzem posiadającym status osoby pokrzywdzonej przez organy bezpieczeństwa PRL. Odznaczony jest Krzyżem Wolności i Solidarności, jest także radnym Lubelskiego Sejmiku Wojewódzkiego.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij