Prof. Chorąży Kawalerem Orderu Orła Białego

Mieczysław Chorąży urodził się 31 sierpnia 1925 r. w Janówce (gm. Piszczac). Od 1938 r. był uczniem Państwowego Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. J. I. Kraszewskiego w Białej Podlaskiej. Naukę kontynuował na tajnych kompletach w Warszawie, równolegle będąc słuchaczem konspiracyjnej szkoły podchorążych AK. Brał udział w Powstaniu Warszawskim.

Akademię Medyczną w Warszawie ukończył w 1951 roku. Przez 32 lata kierował Zakładem Biologii Nowotworów w Centrum Onkologii w Gliwicach, gdzie stworzył znakomitą szkołę naukową i znacznie przyczynił się do rozwoju tej placówki. Jest członkiem Polskiej Akademii Nauk, Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiego Komitetu UNESCO.

Opublikował ponad 120 prac naukowych. Jest zdecydowanym przeciwnikiem żywności modyfikowanej genetycznie.

„Bóg i ewolucja stworzyły harmonijny świat istot żywych, w którym żyje człowiek. Teraz człowiek pozbawiony przezorności i odpowiedzialności za przyszłość swoich pokoleń i naszą planetę Ziemię zaczyna manipulować przyrodą ożywioną w sposób bezmyślny i nieodpowiedzialny./…/ Uprawy roślin fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP Prezydent Andrzej Duda dekoruje prof. dr. hab. Mieczysława Chorążego najwyższym odznaczeniem państwowym GM zagrażają tradycyjnej gospodarce rolnej a polityka koncernów jest potencjalnym zagrożeniem dla farmerów i rolników: czeka ich nowy typ poddaństwa i feudalizmu. /…/ Polska jest pod wielką presją polityczną i gospodarczą wywieraną przez różne ośrodki gospodarcze, fi nansowe i polityczne. Myślę, że należy przeciwstawiać się tej presji i utrzymać wieloletnie moratorium na uprawy polowe roślin GM. Tego wymaga przezorność i odpowiedzialność.” – twierdzi profesor Chorąży.

O swojej ziemi rodzinnej profesor nigdy nie zapominał, o czym świadczy chociażby tytuł memuarów: „Z Janówki w świat: wspomnienia 1925-1995”, (Kraków 2006), przyczynił się również do wyposażenia pracowni fizyki i pracowni chemicznej w I LO w Białej Podlaskiej.

Odznaczony jest m.in. Krzyżem Kawalerskim, Oficerskim i Komandorskim z Gwiazdą OOP, Krzyżem Walecznych (dwukrotnie), Krzyżem Armii Krajowej i Warszawskim Krzyżem Powstańczym.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij