Relikwie Błogosławionego Honorata Koźmińskiego w Białej Podlaskiej

– Wieszałem baner dotyczący peregrynacji relikwii błogosławionego Honorata. W tym czasie ulicą szło kilku młodych chłopaków.
Głośno zadeklarowali na ten widok: jesteśmy ateistami. Wskazałem dłonią baner i stwierdziłem – tak jak On – opowiada ojciec Tomasz Wroński.

Wobec kryzysu wiary

Gwardian jest przekonany, że te relikwie przybywają w nieprzypadkowym czasie kryzysu wiary, który przechodził również błogosławiony Honorat, mieszkaniec Białej Podlaskiej. A gdy wrócił do Boga, tworzył zgromadzenia zakonne żeńskie i męskie, inicjował życie społeczne osób świeckich, zakładał przytułki dla bezdomnych i biednych. Obecnie jest również ogromna potrzeba organizowania pomocy ludziom słabszym i potrzebującym.

– Relikwie błogosławionego Honorata przybędą w setną rocznice narodzin dla Nieba, czyli śmierci, do miejsca, w którym ukształtowała się Jego wiara. Liczymy na wstawiennictwo błogosławionego dla nas i miasta. Będziemy prosili o pomoc i wsparcie – podkreśla ojciec Tomasz Wroński.

Bialskie uroczystości

Uroczystości związane z peregrynacją relikwii błogosławionego Honorata Koźmińskiego będą trwały od 13 do 15 czerwca. Pierwszego dnia, we wtorek, umieszczone zostaną w kościele św. Antoniego. O godz. 9 odbędzie się uroczysta msza święta natomiast o godz. 12 suma. Po nabożeństwie relikwie zostaną przeniesione do kościoła św. Anny. W tej parafi i błogosławiony Honorat został ochrzczony. O godz. 18 odbędzie się tam msza. Trzecim kościołem, do którego zostaną przeniesione relikwie, będzie parafi a bł. Honorata.

Podczas Bożego Ciała o godz. 11 na Placu Wolności zaplanowano uroczystą procesję, podczas której będą niesione relikwie.

– Nasz historia,, nasza wiara i nasz patriotyzm, to wszystko ciągle się łączy. Mieszkańcy Białej Podlaskiej powinni być dumni, że z ich miasta pochodzi ktoś tak wyjątkowy jak błogosławiony Honorat – mówi ojciec Tomasz Wroński.