Kreski i figurki

Sławomir Walencik obecnie przebywa na rencie. Wolny czas sprzyja jego twórczej inwencji oraz realizacji nowatorskich pomysłów. Swoje grafiki prezentował między innymi w galeriach Lublina, Białej Podlaskiej, Parczewa, Świdnika, Jasła, Radomia i Radzynia Podlaskiego. Przygotował łącznie ponad 20 wystaw indywidualnych swoich prac.

Grafiki tego artysty są wyjątkowe. Wykorzystuje on najnowocześniejsze techniki komputerowe, wycina, „rysuje”, aby w ten osobliwy sposób opisać nasz świat. W swoich pracach stosuje autorską technikę wielowarstwową.

– Nie lubię nudy, uwielbiam projektować i tworzyć grafikę. W swojej twórczości staram się poszukiwać nowych
rozwiązań – podkreśla Sławomir Walencik, który w ubiegłym roku zwyciężył w konkursie na logo Roku Żołnierzy Wyklętych ogłoszonego przez powiat bialski. Prace Sławomira Walencika ukazywały się w radzyńskim czasopiśmie Grot oraz Kozim Rynku.

– To była niezapomniana publikacja. Do moich czterdziestu grafik wiersze napisał Jacek Musiatowicz – wspomina grafik.

 

Wiersze i grafiki

Sławomir Walencik zasmakował w łączeniu poezji i grafiki. Właśnie opublikował książkę „Puzzle afrykańska figurka”.

– To był przypadek, jeden z tych, które najczęściej decydują o kierunku mojej działalności. Zainspirowałem się fotografią znajomej przedstawiającą  rzeźbę afrykańską. Postanowiłem wykonać grafiki, puzzle, układankę, czyli w oparciu o pierwotne wzorce stworzyć wypowiedź plastyczną – mówi artysta.

Do tego przedsięwzięcia zaprosił 17 poetów, bardów i wokalistów, którzy napisali wiersze, inspirując się jego pracami. W tym gronie znaleźli się m.in. Marek Andrzejewski, Bożena Boba-Dyga, Mariusz Bober, Sambor Dudziński, Ewa Hebe Lembryk, Igor Jaszczuk, Jan Kondrak, Ryszard Kornacki, Ewa Mazur, Anna Nazar, Krzysztof Kuzko, Monika Partyk, oraz Joanna Pekła Śmiełowska.

– Zaskoczył mnie fakt, że uznani poeci przyjęli zaproszenie i bezinteresownie przyłączyli się domowego projektu. W ten sposób powstała książka, w której wiersze i grafiki komponują się w całość, opowieść – układankę przedstawiająca ludzkości od zarania po jej kres – mówi grafik.

„Puzzle” będą prezentowane na wystawie Polskiej Książki Poetyckiej w Kassel. Edycję książki była możliwa dzięki wsparciu Radzyńskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych. Można ją nabyć w siedzibie stowarzyszenia i w radzyńskich księgarniach.

 

Jedna kreska

Mimo, że książka ledwie zdążyła trafić na księgarskie półki  autor myśli już o kolejnym projekcie.

– Wszystko zaczęło się od portalu społecznościowego facebook. Zacząłem rysować profilowe zdjęcia jedną kreską. Chcę połączyć obrazy ludzi, którzy w sieci wymieniają się różnymi informacjami. Oczywiście już zachęciłem poetów, aby opisali te twarze słowami – planuje Sławomir Walencik.