Nasza wiara i kultura

Podlasie to specyficzny rejon naszego kraju, gdzie stykają się granice państw i przenikają religie, tworząc swoisty tygiel kulturowy. Znaki wiary to świątynie różnych wyznań, pochylone krzyże, stare nagrobki, cmentarze, przydrożne kapliczki; miejsca zadumy, modlitw i próśb mieszkańców. Na tej ziemi od wieków żyli obok siebie Polacy, Ukraińcy, Białorusi, Żydzi i Tatarzy.

Celem realizowanego przez młodzież projektu jest zaintrygowanie młodych ludzi poprzez stworzenie ścieżki edukacyjnej, dokumentującej znaki wiary na tym terenie. Jest to nauka przez doświadczanie, poszerzenie podstawy programowej realizowanej w szkołach o bezpośrednie przysłowiowe „dotknięcie” przeszłości i próbę utrwalenia jej. Projekt ma na celu rozwijanie umiejętności uczestników w zakresie fotografii i malarstwa. Jest to jednocześnie nowa forma interakcji, zbliżenia z kulturą, religią, tradycją. Rezultatem przedsięwzięcia będzie stworzenie ścieżki edukacyjnej, dokumentującej znaki wiary na Podlasiu w postaci zdjęć charakterystycznych miejsc wiary oraz prac malarskich, powstałych w wyniku podróży do miejsc znanych, ale i tych często zapomnianych.

Wycieczka
Zadanie „Znaki wiary na Podlasiu” składa się z powiązanych ze sobą i tworzących spójną całość elementów: wycieczki do miejsc kultu religijnego, rozmów z mieszkańcami, warsztatów fotograficznych, malarskich i filmowych, przygotowaniem wystawy oraz udokumentowania realizacji całości zadań projektowych poprzez wydanie albumu, zawierającego składającego prace uczestników projektu.

W ubiegłym tygodniu młodzież udała się na wycieczkę autokarową, podczas której odwiedziła: Studziankę (cmentarz tatarski), Jabłeczną (cerkiew i klasztor prawosławny), Ortel Królewski (Parafia Matki Bożej Różańcowej, gdzie znajduje się jeden z najpiękniejszych w Polsce drewnianych kościołów), Kostomłoty (jedyna na świecie katolicka parafia neounicka obrządku bizantyjskosłowiańskiego), Kodeń (Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej) i Pratulin (Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich).

Uczestnicy wycieczki zgodnie twierdzą, że przywiodła ich tutaj pasja artystyczna, chęć poznania historii regionu oraz urok zabytków sakralnych.

– Od lat interesuję się malarstwem i rysunkiem. Podczas wycieczki każdy obiekt, „znak wiary”, wywarł na mnie ogromne wrażenie – wspomina Bartosz Korzun z LO im. Kraszewskiego.

– Moją uwagę przykuła cerkiew w Jabłecznej, a zwłaszcza historia pojawienia się w niej ikony św. Onufrego. Dzięki tej wycieczce mieliśmy okazję zrozumieć różnice między poszczególnymi wyznaniami – mówi Gabriela Jurkitewicz.

Hubert Krawczyk z kolei chciał zgłębić duchowość i historię tych wyjątkowych miejsc kultu. – Zainteresował mnie ks. Zbigniew Nikoniuk proboszcz parafii unickiej w Kostomłotach. Bardzo ciekawie mówił o historii i religiach tego regionu – zauważa Hubert.

Warsztaty
Setki fotografii i filmy teraz należy odpowiednio opracować, a potem to co w pamięci i zapisane w aparacie trzeba namalować. Z tymi zadaniami młodzi ludzie zmierzą się podczas dwudniowych warsztatów w Mielniku, w uroczej miejscowości leżącej na terenie Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu”. Projekt zakończy wystawa prac fotograficznych i plastycznych oraz edycja albumu.