W stulecie parafii w Żeszczynce

Mieczysław Skalimowski to artysta cieszący się znacznym dorobkiem twórczym, jak również uznaniem koneserów sztuki. Już w dzieciństwie czynił pierwsze próby rysowania komiksów, na podstawie ówczesnych fascynacji: serią Lucky Lucke oraz książkami Karola Maya czy Roberta Louisa Stevensona.

– Te rysunki mam do dania dzisiejszego – wspomina.

Skłonności do rysowania historyjek obrazkowych nie malały, a nasilały się zbiegiem lat. Kolejno powstały komiksy, m.in.: „Z Rzymu do Kodnia”, „Spacerkiem po Białej Podlaskiej”, „Biała Podlaska. Historia miasta w komiksie”, „Wzdłuż Bugu” czy „Parafi a Żeszczynka” właśnie. Ponadto wiele historyjek obrazkowych zawiera szuflada artysty, który połączył w jedno dwie swoje życiowe pasje – malarza i historyka regionalnego.

– Jestem fanem naszej Malej Ojczyzny – mówi Mieczysław Skalimowski. Zgłębiając dzieje Białej Podlaskiej oraz okolic natrafi a na ciekawe wątki, którymi dzieli się z czytelnikami. Robi to głównie rysunków, minimalnej ilości słów oraz map. W taki sposób powstają jego komiksy.

Niezwykłe okoliczności towarzyszyły powstaniu ostatniej publikacji czyli „Parafia Żeszczynka”.

– Pewnego dnia odwiedził mnie w galerii ksiądz Robert Bartosik. Zapewnił, że zna wszystkie moje prace i bardzo chciałby, aby z okazji setnej rocznicy parafii w Żeszczynce powstał komiks o dziejach świątyni i parafianach, o historii i współczesności. Obawiałem się jednak, czy podołam temu zadaniu – wspomina Mieczysława Skalimowski. Ks. Robert zobowiązał się, że dostarczy wszystkie informacje zgromadzone w archiwach parafii oraz pomoże nawiązać kontakt z ludźmi znającymi lokalne ciekawostki.

– Otrzymywałem z parafii bardzo obszerny materiał, w tym masę archiwalnych zdjęć. Dodatkowo ludzie chętnie opowiadali różne ciekawe historie, tak z przeszłości, jak i z dni ostatnich – wspomina Mieczysław Skalimowski. Dużo czasu pochłonęła segregacja zgromadzonych zdjęć oraz informacji, aby wybrać najbardziej istotne fakty.

– Chciałem ten komiks zrobić nie dla krytyków, ale dla ludzi, którzy tam żyją – mówi Mieczysława Skalimowski.

Wydanie Komiksu „Parafia Żeszczynka” wsparła finansowo Fundacja Grzegorza Biereckiego Kocham Podlasie.