Droga land art

Nad Bug ponownie zjechali artyści z Polski i świata, aby tworzyć swoje instalacje przestrzenne oraz realizować projekty artystyczne. – Idea Land Art Festiwal to fuzja natury, kultury i sztuki. Zapraszamy artystów z kraju i całego świata aby tu, na rubieżach Polski, realizowali różne dyscypliny sztuki, tworzyli w naturze i pozostawiali je w naturalnym środowisku. To jedyny w kraju festiwal, który tak długo trwa – mówi Jarosław Koziara, inicjator i kurator przedsięwzięcia.

 

Po raz trzeci nad Bugiem

Land Art każdego roku wzbudza coraz większe zainteresowanie nie tylko artystów. Zyskuje również popularność wśród odbiorców. Dzieła stają się atrakcją turystyczną, wiele osób podziwia wytwory artystów po zakończeniu imprezy. Festiwal spotyka się z pełna aprobatą władz samorządowych i mieszkańców.

W tym roku artyści pracują i tworzą w pobliżu rzeki Bug od 6 do 15 lipca. 8 lipca w Starym Bublu odbyło się widowisko „Noc Kupały”, gdzie wystąpił Teatr Obrzędowy Czeladońka z miejscowości Lubenka. Tego samego dnia w pobliżu Zamku Biskupiego w Janowie Podlaskim artyści Teatr Wiejski Czeladońka zaprezentowali widowisko obrzędowe „Noc Świętojańska”. Imprezę zakończył koncert muzyczny.

Codziennie od 8 do 15 lipca w świetlicy wiejskiej w Bublu Grannie odbywają się warsztaty dla dzieci prowadzone przez Agnieszkę Chwiałkowską i Martę Ryczkowską. Powstaną instalacje, filmy, projekty fotograficzne i materiały dokumentalne.

Zaplanowano ponadto plenerowe wystawy fotografii prac land artu w Białej Podlaskiej i Janowie Podlaskim oraz pokaz rysunków Mariusza Tarkawiana na Zamku Biskupim.

 

W tym roku zaprezentują się:

Instalacje: Robert Kuśmirowski , Donald Buglass (Holandia) Waldemar Rudyk , Siergiej Radkiewicz (Ukraina), Artur  Trojanowski , Lorenzo Palmeri (Włochy) Włodko Kaufman (Ukraina), Grzegorz Borkowski, Ralf Wi haus (Niemcy), Paweł Chlebek , Jarosław Koziara, Jan Sajdak, Tatiana Talipowa (Ukraina), Bart Wolniewicz, Agnieszka Dudek. Performance: Janusz Bałdyga, Władimir Topij (Ukraina).

Fotografia: Tomasz Sikora, Siergiej leskiec (Białoruś), Roman Krawczenko (Ukraina).

Film: Dorota Proba, Monika Proba. Kuratorzy: Barbara Luszawska, Jarosław Koziara.

 

Idea przewodnia

Myślą przewodnią tegorocznego festiwalu jest „Droga”. Właśnie w bezpośrednim sąsiedztwie drogi w Bublu Grannie będą realizowane plenerowe rzeźby i instalacje.

– Droga to pojęcie wieloznaczne. U nas na Podlasiu drogą wodną jest rzeka Bug. To również trakt prowadzący na wschód – zauważa Małgorzata Nikolska, dyrektor  bialskiego muzeum.

 

Po jakie rozwiązania sięgną artyści?

– Obierając „Drogę” na przewodni temat tegorocznego festiwalu, nie ograniczamy się tylko do jej malowniczej, krajobrazowej perspektywy. Pośród domów, ścieżek, traktów Podlaskiego Przełomu Bugu, poszukujemy człowieka. Droga nie istnieje bez ludzi, ludzie – bez drogi – stwierdza Jarosław Koziara.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.