Podbili serca włoskiej publiczności

Kameralna Orkiestra Akordeonowa Arti Sentemo działająca przy Państwowej Szkole Muzycznej w Radzyniu Podlaskim, przyjęła zaproszenie orkiestry akordeonowej Maestro E. Bellus „G. Rossinni”, organizatora Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego. Nigdy wcześniej wykonawcy z Polski nie prezentowali się na tym festiwalu.

 

Bisy i owacje na stojąco

– To prestiżowy festiwal. Zaproszenie było wyróżnieniem i jednocześnie zobowiązaniem – mówi Zbigniew Czuryło, założyciel i dyrygent orkiestry.

Już pierwszy koncert dodał młodym muzykom skrzydeł. W wypełnionej po brzegi sali pojawiły się polskie flagi. Po wykonaniu każdego utworu orkiestra była nagradzana owacyjnymi brawami i okrzykami zachwytu. Najwięcej pozytywnych emocji wzbudził „Walc nr 2” D. Szostakowicza i „Nad pięknym modrym Dunajem” – J. Straussa. Orkiestra bisowała trzykrotnie, a schodząc ze sceny wykonawcy otrzymywali gratulacje, uściski i wyrazy uznania. – Festiwal skupia profesjonalistów. Słysząc aplauz publiczności, widząc owacje na stojąco, byliśmy po prostu szczęśliwi. Nasza orkiestra składa się z młodzieży, a ci młodzi ludzie potrafili oczarować publiczność – wspomina Zbigniew Czuryło.

Festiwal trwał trzy dni. Oprócz koncertów młodzież zwiedzała urocze zabytkowe miasteczka oraz podziwiała piękne włoskie widoki. Wycieczki po Włoszech, koncerty, brawa, bisy, słowa uznania – to wszystko zapamięta radzyńska młodzież na zawsze.

 

Pracowite wakacje

Radzyńscy akordeoniści mieli bardzo pracowitą pierwszą część wakacji. Przed wyjazdem na Włoch uczestniczyli warsztatach szkoleniowych na Pomorzu. Podczas pobytu udało się połączyć naukę, z wypoczynkiem i koncertami. Arti Sentemo dało trzy koncerty. W amfiteatrze w Ustroniu Morskim publiczność po koncercie odśpiewała młodym muzykom „Sto lat”.

– Dopiero teraz będziemy mieli wakacje, ale jednocześnie już myślimy o wrześniowych koncertach – zapewnia Zbigniew Czuryło.

8 września w Woli Gułowskiej odbędą się diecezjalne dożynki, akordeoniści zaprezentują koncert przed mszą święta, natomiast 12 września wystąpią na Zamku Lubelskim, podczas konferencji naukowej.

 

Już nie konkursy, tylko – koncerty

Orkiestra została założona w 2013 roku. Uczestniczyła w wielu krajowych i międzynarodowych konkursach, zawsze przywożąc ze sobą nagrody. Wielu członków orkiestry zdobyło indywidualne laury na różnego typu przeglądach i konkursach.

– Jakość naszej orkiestry potwierdzają dyplomy i nagrody. Teraz nie uczestniczymy w konkursach, ocenę naszej pracy wystawiają nam słuchacze podczas koncertów – podkreśla dyrygent Czuryło.

Obecnie w skład orkiestry to siedemnastu akordeonistów, wychowanków radzyńskiej Szkoły Muzycznej i dyrygenta Zbigniewa Czuryły. Najmłodszy uczestnik ma zaledwie 9 lat. Pasja plus ciężka praca zawsze owocuje osiągnięciem celu, przynosi laury i ogromną radość. Takich uczuć doznają po koncercie radzyńscy akordeoniści.