Mieszkańcy i władze Kodnia uhonorowali senatora Grzegorza Biereckiego

Senator Południowego Podlasia nie krył wzruszenia odbierając zaszczytne wyróżnienie wręczane przez wójta gminy Kodeń Jerzego Trocia. – Nigdy nie ustanę w działaniach na rzecz miejscowości i regionu – podkreśla Grzegorz Bierecki.

Podstawą do uhonorowania senatora Południowego Podlasia były m.in. jego zasługi w promocji regionu – tak w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. Właśnie Bierecki był inicjatorem powstania filmu „Błogosławiona wina” w reżyserii Przemysława Häusera i Przemysława Reichela, który opowiada historię Cudownego Obrazu Madonny Gregoriańskiej – Matki Bożej z Guadalupe, od XVII wieku zwanego Matką Bożą Kodeńską. Film nie tylko broni tradycyjnych wartości, ale jest również, jako pierwszy w historii, fabularną opowieścią o historii Południowego Podlasia, a w szczególności Kodnia. Obraz został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków, można było go zobaczyć w kinie oraz w TVP.

Również za sprawą zaangażowania Grzegorza Biereckiego, ten sam obraz, uznawany za największy skarb Południowego Podlasia, zyskał specjalne zabezpieczenia, które chronią dzieło przed zniszczeniem i zgubnymi skutkami działania klimatu.

Uroczystość odbyła się po głównej mszy odpustowej w tak ukochanym przez senatora Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej. Rangę uroczystości podkreśliła obecność znakomitych gości – abp. Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski oraz Biskupa Diecezji Siedleckiej Ks. Kazimierza Gurdy. W swoim przemówieniu Wójt Jerzy Troć przypomniał ogromne zasługi Senatora Grzegorza Biereckiego dla promocji Kodnia w tym właśnie wsparcie produkcji i wydania filmu Błogosławiona Wina. Uhonorowanie senatora odbyło się przy wsparciu większości mieszkańców. Za przyznaniem odznaczenia opowiedzieli się także kodeńscy radni na czele z Przewodniczącą Rady p. Barbarą Radecką.

– Jestem niezwykle wdzięczny mieszkańcom i samorządowcom, którzy docenili mój skromny wkład w rozwój Kodnia. To wyróżnienie jest dla mnie motywacją do dalszych starań i wytężonej pracy na rzecz Południowego Podlasia – mówi Grzegorz Bierecki.