Podlaskie tradycje i współczesność

W piątek 18 sierpnia przebywała w Białej Podlaskiej ekipa Telewizji Republika. „Wakacje z TV Republika” to emitowany na żywo w okresie kanikuły program tej stacji, którego założeniem jest prezentacja ciekawych miejsc tak zwanej obiegowo „prowincjonalnej Polski”. Realizatorzy rozpoczęli pracę na północy kraju, w lipcu i sierpniu odwiedzili m.in. Iławę, Olsztyn, Hajnówkę. Po pobycie w Białej Podlaskiej na ich trasie znajdzie się jeszcze Lublin, Rzeszów i Nowy Targ. Plonem wizyt w każdym z tych miast był emitowany na żywo program, prezentujący ogólnopolskiej widowni odbiegający od stereotypów obraz historii i współczesności odwiedzanych miejsc. Ten zrealizowany na bialskim Placu Wolności w miniony piątek mogliśmy oglądać tego samego dnia w godz. 8 – 10, a jego fragmenty dostępne są na stornie Youtube. Program zainaugurowała rozmowa z Radosławem Plandowskim, który w zastępstwie prezydenta miasta Dariusza Stefaniuka lapidarnie zaprezentował miasto nad Krzną.

Historyk Wojciech Łocheński opowiadał o rodzie Radziwiłłów, którego własnością było miasto zwane dawniej Białą Radziwiłłowską lub Białą Książęcą. Mówił również o historii nie tak odległej, acz nieznanej ogółowi Polaków, pomijając pasjonatów awiacji – o Podlaskiej Wytwórni Samolotów. Fabryka ta, istniejąca w l. 1923 – 1939 kładła zręby pod rozwój polskiego lotnictwa. Artysta i miłośnik dziejów regionu Mieczysław Skalimowski mówił o roli komiksu w szeroko pojętej edukacji historycznej przede wszystkim najmłodszych, ale przecież nie tylko.

Ks. Zbigniew Nikoniuk, proboszcz parafii św. Nikity Męczennika w Kostomłotach, przedstawił dzieje unitów. Kostomłockie sanktuarium, w którym znajdują się relikwie Błogosławionych Unitów Podlaskich, jest obecnie jedyną na świecie parafią neounicką.

Zofia Sacharczuk i o. Mateusz Pawłowski z Kodnia (OMI) opowiadali o zielarstwie, niegdyś powszechnej, a dziś dostępnej jedynie specjalistom i pasjonatom wiedzy o roślinach leczniczych i sporządzaniu z nich specyfików, które z powodzeniem zastąpić mogą środki dostępne w aptekach.

Marcin Szydłowski, koordynator Wioski Ginących Zawodów, wybudowanej niespełna 2 lata temu na terenie Europejskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy, przedstawił dorobek warsztatów i pracowni wyposażonych w sprzęt do nauki zawodów: kamieniarza, zduna, piekarza, cukiernika, tkacza, rymarza, kowala, dekarza/strzecharza i kołodzieja.

Kamil Paszkowski, bialski radny i dyrektor Fundacji Grzegorza Biereckiego „Kocham Podlasie”, mówił o genezie bialskiego pomniku upamiętniającego Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego małżonkę Marię, ale i o podlaskich murali, poświęconym Żołnierzom Wyklętym.

Grzegorz Muszyński, członek zarządu BGK Nieruchomości, relacjonował postępy rządowego programu Mieszkanie Plus, w realizacji którego Biała Podlaska znajduje się na czołowym miejscu w kraju. 30 czerwca rozpoczął się nabór wniosków na mieszkania w trzech blokach, wznoszonych przy ul. Jana Kazimierza. Pierwsi lokatorzy zasiedlą je już w przyszłym roku.

Program TV Republika był pierwszym tak obszernym materiałem telewizyjnym poświęconym w całości Białej Podlaskiej i powiatowi bialskiemu. Mamy nadzieję, że będzie ich więcej.