Rząd PiS rozważa "500 plus" dla seniorów

Informacja o nowym wsparciu dla emerytów obiegła media na początku tygodnia. Opracowywany przez rząd projekt szybko zyskał miano „500 plus dla seniorów”.

– Nasz rząd bardzo poważnie traktuje problemy seniorów. Chcemy ich wspierać dając coroczny jednorazowy dodatek – wyjawiła na łamach „Super Expressu” minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Jednorazowy dodatek

– Widać, że po wprowadzeniu 500 plus rodziny robią lepsze zakupy, bo ich sytuacja finansowa poprawiła się, a osoby starsze liczą każdy grosz. W wielu rozmowach z emerytami, którzy dostają najniższe świadczenia, przewija się wątek, że taki jednorazowy zastrzyk finansowy pozwoliłby im na niewielkie inwestycje, zrobienie remontu, zakup sprzętu, bo na bieżąco nie są w stanie oszczędzać – mówiła Rafalska.

Szczegóły: za dwa miesiące

W tej chwili nie wiadomo jeszcze dokładnie, jaka będzie wysokość dodatku. Z wstępnych założeń wynika, że przyznawany byłby seniorom w najtrudniejszej sytuacji, a więc tym, których emerytura nie przekracza 1500 złotych bru o. W rozmowie z TVP minister Rafalska potwierdziła, że trwają intensywne prace nad nową regulacją. Według niej jednorazowy dodatek „stanowiłby istotny zastrzyk finansowy” dla emerytów. O tym, jaki kształt przybierze nowy projekt i kiedy wejdzie on w życie mamy dowiedzieć się w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Dużo zależy od wyliczeń i uzgodnień pomiędzy resortami – kluczowym ministerstwem jest tu oczywiście ministerstwo finansów.

– Nowy dodatek wejdzie w życie kiedy będziemy mieć to uzgodnione z ministrem finansów, wicepremierem Mateuszem Morawieckim – stwierdziła w TVP Elżbieta Rafalska.

Stopniowa poprawa

Według ekspertów sytuacja budżetowa Polski, która wbrew rozmaitym prognozom i strachom rozwija się w bardzo szybkim tempie, pozwala na wprowadzenie dodatku. Jego koszt wyniesie ok. 2,5 miliarda złotych rocznie.

Szefowa resortu rodziny przypominała też, że rząd Prawa i Sprawiedliwości stara się od początku kadencji poprawiać los polskich seniorów. Przykładem jest tu choćby program darmowych leków dla najstarszych czy stopniowe podnoszenie wysokości emerytur. Od 1 marca br. wzrosły kwoty najniższych świadczeń – emerytury i większość rent wynoszą minimum 1 tys. zł, minimalna wysokość renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy to 750 zł. Wzrosła także wysokość świadczenia przedemerytalnego i dodatki (pielęgnacyjny, dodatek kombatancki, dodatek dla inwalidy wojennego, dodatek kompensacyjny itd.).