Narodowe czytanie dramatu Wyspiańskiego

W ubiegłą sobotę w warszawskim Ogrodzie Saskim para prezydencka już po raz szósty rozpoczęła Narodowe Czytanie. Celem tej akcji jest popularyzacja czytelnictwa, propagowanie bogactwa polskiej literatury, wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę.

Tegoroczny wybór to „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, które w internetowym głosowaniu pokonało „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Beniowskiego” Juliusza Słowackiego i „Pamiątki Soplicy” Henryka Rzewuskiego. Dramat Wyspiańskiego czytano również m.in. w Białej Podlaskiej, Radzyniu, Międzyrzecu, Rzeczycy i w Ulan – Majoracie.

Barwnie i ciekawie

Znakomicie z roli gospodarza wywiązali się bibliotekarze, którzy do udziału w Narodowym Czytaniu zaprosili różne środowiska. W Białej Podlaskiej na przykład głosu poszczególnym postaciom dramatu udzielili: prezydent Dariusz Stefaniuk i jego zastępcy, samorządowcy, przedstawiciele bialskich stowarzyszeń, służb mundurowych, duchowni, uczniowie i seniorzy: łącznie w 41 osób.

Wiązankę przyśpiewek ludowych zaprezentował zespół ludowy pod kierownictwem Andrzeja Stępki. Natomiast uczniowie Społecznej Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Białej Podlaskiej wykonali krakowiaka.

W klimat „Wesela” wprowadziła bajecznie kolorowa oprawa scenograficzna w wykonaniu Lidii Michaluk z Biblioteki Multicentrum oraz Renaty Sobczak, plastyka z Bialskiego Centrum Kultury. Osoby czytające „Wesele” z dumą nosiły przypięte kotyliony, przygotowane specjalnie na tę okazję.

Organizatorzy wszędzie zapewniali dodatkową atrakcje – pamiątkowy stempel wbijany do książek przyniesionych przez czytelników. Zgodnie z tradycją w Białej Podlaskiej przeprowadzono ponadto kolejną aukcję charytatywną na rzecz „Azylu” – schroniska dla zwierząt, w Radzyniu – quiz literacki, w Rzeczycy – rozstrzygnięcie konkursu „Duch książki na fotografii” i mecz piłkarski reprezentacji polskich pisarzy z drużyną międzyrzeckiej gminy.

Rośnie krąg czytających

Z roku na rok Narodowe Czytanie zyskuje coraz większą popularność. Nie tylko miasta, ale także gminy i wsie, w których działają szkoły, biblioteki lub ośrodku kultury, włączają się do tej inicjatywy. W czytaniu zaś uczestniczą osoby w różnym wieku i wywodzące się z różnych środowisk. Młodzież szkolna mimo wakacji szlifowała czytanie, przygotowywała scenografię, gromadziła rekwizyty. Seniorzy z bialskiego Klubu Literackiego „Walerianki” przez kilka tygodni pochylali się nad dramatem Wyspiańskiego, aby w tym wyjątkowym dniu zaprezentować się jak najlepiej.