Nowy numer „Podlaskiego Kwartalnika Kulturalnego”

Zgodnie z tradycją publikowane w kwartalniku materiały grupowane są w kilku stałych działach: artykuły, wspomnienia, prezentacje, recenzje oraz kronika kulturalna. Jak zwykle tym razem również nie zabrakło utworów pióra bialsko – podlaskich literatów.

Katarzyna Grzywacz opisuje początki oraz późniejszy rozwój układu urbanistycznego Białej Podlaskiej. Z jej materiału dowiadujemy się o kształtowaniu się sieci drogowej naszego miasta, o istniejących placach targowych, szlakach handlowych oraz usytuowaniu ważniejszych instytucji.

Katarzyna Wawryniuk przybliża nam sylwetkę niezwykłego nauczyciela, działacza kulturalno oświatowego, organizatora tajnego nauczania w latach okupacji, autora wielu publikacji o tematyce regionalnej – Jana Makaruka. W kwartalniku przeczytamy również wspomnienia Aleksandra Kuncewicza, który w 1939 r. służył w 4 Batalionie Pancernym. Z jego opowiadania dowiemy się o losach żołnierzy i ciężkich walkach 9 Dywizji Piechoty podczas kampanii wrześniowej.

Grzegorz Targosz z kolei wspomina lata 80. Opowiada o atmosferze, jaka panowała w jednym z największych bialskich zakładów pracy, w „Elremecie”. Opisuje walkę o wolne związki zawodowe oraz o przeobrażenia demokratyczne w kraju.

W dziale „Prezentacje” znajdziemy wywiad z erudytą, cenionym poetą, jurorem konkursów literackich – m.in. J. I. Kraszewskiego – krytykiem literackim, franciszkaninem o. Eligiuszem Dymowskim, wiersze Leszka Sokołowskiego z Krzymoszyc oraz opowiadanie Weroniki Łopackiej z Międzyrzeca Podlaskiego – laureatki 22 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego dla Dzieci i Młodzieży im. Marii Konopnickiej w Międzyrzecu Podlaskim.

Recenzje natomiast, autorstwa Marii Makarskiej i Doroty Horoch-Goszczyckiej, prezentują dwa najnowsze tomiki poetyckie „Biblioteczki Podlaskiego Kwartalnika Kulturalnego” – „Oswajanie ciszy” Piotra Kowieskiego oraz „Grafiki duszy” Marianny Pawłowskiej.

W „Podlaskim Kwartalniku Kulturalnym” po raz kolejny znalazły się również „Kulturalne impresje z nad Buga i Krzny” Istvana Grabowskiego, kronika kulturalna oraz przegląd nowości regionalnych.

Okładka – jak zawsze – intrygująca. Tym razem zamieszono na niej fotografię Angeliki Żeleźnickiej, przedstawiającą Weronikę Muszyńską z przyjaciółmi ze schroniska „Azyl”.