Święty Michale bądź naszą obroną

Po mszy w bialskim magistracie odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta, podczas której wręczono tytuły honorowego obywatela miasta. Otrzymali je bracia Konstanty i Maciej Radziwiłłowie. Natomiast tytuł zasłużonego dla miasta przypadł Jarosławowi Michalukowi.

Konstanty Radziwiłł, obecny minister zdrowia, przyznał, że jest wzruszony otrzymanym tytułem. – Myślę, że na niego nie zasłużyłem, ale traktuję go jako nowe wyzwanie w moim życiu. Moja rodzina od bardzo dawna i przez bardzo długi czas była związana z Białą Podlaską – powiedział. Maciej Radziwiłł, finansista, działacz społeczny i biznesmen, dodał: – Dla mnie ten tytuł jest wielkim wyzwaniem. Chcę dalej tutaj ożywiać tradycję Białej, tradycje Radziwiłłów, tradycje Podlasia.

Jarosław Michaluk jest założycielem Jazz Trio. Od wielu lat zajmuje się muzyką, organizuje z powodzeniem festiwale m.in. Podlasie Jazz Festiwal i Biała Blues Festiwal, w których uczestniczą polskie i zagraniczne gwiazdy. Przyznał, że tytuł zasłużonego dla miasta jest uhonorowaniem jego 30 lat pracy i motywacją do dalszego działania.

Po południu w oddziale Głównej Biblioteki Lekarskiej otwarto wystawę poświęconą generałowi Stefanowi Roweckiemu „Grotowi”. Ekspozycja jest efektem współpracy biblioteki z Archiwum Akt Nowych, które posiada największy zasób dokumentów Polskiego Państwa Podziemnego.

Piątkowe uroczystości zakończyła wieczorna gala wręczenia tytułu Wyjątkowej Bialczanki. Została nią Beata Makaruk, promotorka zdrowego stylu życia i prezes Stowarzyszenia „Dbamy o Mamy”.

Tegoroczna laureatka przyznała, że nagroda jest podsumowaniem dotychczasowej działalności jej stowarzyszenia i motywacją do podejmowania nowych wyzwań. Beata Makaruk na co dzień jest pracownikiem naukowym bialskiej AWF oraz pomysłodawcą eventu Aktywna Mama, mającego na celu promocję zdrowego trybu życia oraz wsparcie kobiet w ciąży. Jubieluszową, bo dziesiątą już galę, uświetnił występ najmłodszych podopiecznych Ireneusza Parafiniuka z Zespołu „Chwilka”.

W sobotę, 30 września, symbolicznie odsłonięto mural upamiętniający Podlaską Wytwórnię Samolotów, który ozdobił ścianę kamienicy Pod Wieszczami. Jego autorką jest bialczanka Karolina Zielińska, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Centralnym punktem muralu jest wizerunek samolotu PWS 26, ostatniego modelu produkowanego w bialskiej wytwórni przed wojną. Wydarzenie uświetnił koncert chóru męskiego Echo Podlasia, który założony został 90 lat temu w Podlaskiej Wytwórni Samolotów. Następnie spod kamienicy „Pod Wieszczami” wyruszyli rolkarze, rowerzyści i motocykliści na trzeci już nightskating..

Centrum niedzieli 1 było wmurowanie kamienia węgielnego pod powstający kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Kamień to fragment skały z włoskiego sanktuarium w Gargano, który został wmurowany w jedną ze ścian świątyni. Razem z nim umieszczono tam też akt upamiętniający budowę kościoła, który podpisali m.in. prezydent Dariusz Stefaniuk, starosta bialski Mariusz Filipiuk, wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, ks. bp Piotr Sawczuk, ks. kan. Henryk Jakubowicz oraz ks. prałat Mieczysław Lipniacki.