Rośnie "końska" kolekcja

Stała ekspozycja „Konie, jeźdźcy, zaprzęgi w malarstwie polskim XIX i XX wieku” bialskiego muzeum to kolekcja gromadzona od lat 70`tych ubiegłego wieku. – Jest unikatowa, bo jedyna w Polsce o tej tematyce – mówi Małgorzata Nikolska, dyrektor Muzeum Południowego Podlasia.

W czasach kiedy istniało jeszcze województwo bialskopodlaskie, rocznie udawało się kupić na aukcjach i w antykwariatach ok. 10 dzieł sztuki, choć zdobycie ich było bardzo trudne. Obecnie obrazy są dostępniejsze, jednak przeszkodą jest brak środków. Dzieło Włodzimierza Łosia zatytułowane „Spotkanie na grobli” udało się nabyć dzięki programowi „Kolekcja” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, umożliwiającemu zakup dzieł sztuki małym muzeum. To już czwarte płótno, które wzbogaciło bialską placówkę w ten sposób.

Jego autor, Włodzimierz Łoś (1849 – 1888) to uczeń Józefa Brandta i student Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Główną tematyką jego twórczości były pejzaże – zwłaszcza rodzinnego Wołynia i Podola – oraz konie. Był przedstawicielem tzw. Szkoły Monachijskiej, do której należeli m.in. Jan Matejko, Józef Chełmoński, Jacek Malczewski, Artur Gro_ ger, bracia Aleksander i Maksymilian Gierymscy czy Juliusz i Wojciech Kossakowie.