Zalety monitoringu

Monitoring w Białej Podlaskiej okazał się przydatnym narzędziem w zwalczaniu przestępczości. Operator 77 działających obecnie przez całą dobę kamer wykrywa wykroczenia dotyczące m. in. przewinień w ruchu drogowym, zakłócania porządku i spokoju w miejscach publicznych, zaśmiecania bądź niszczenia mienia.

Kamery niezastąpionym narzędziem

– Na zlecenie operatora Straż Miejska podjęła w tym roku ponad 1 400 interwencji. Zapis obrazu zdarzeń jest również przydatny policji, która w tym roku zwróciła się do nas ponad 70 razy w celu ustalenia sprawców przestępstw – podsumowuje komendant Artur Kozioł. Kamery zlokalizowane są głównie w centrum miasta, tam gdzie dochodzi to największej liczby wykroczeń oraz w miejscach znajdujących się na policyjnej krajowej mapie. Instalowane są również na obiektach samorządowych, komunalnych oraz instytucji pożytku publicznego, które zwracają się do Straży Miejskiej o pomoc w nadzorze. – Monitoring dał Straży Miejskiej narzędzia, dzięki którym możemy wykryć, a tym samym skutecznie interweniować, gdy jest zagrożenie zdrowia lub życia. Dzięki tym urządzeniom znacznie łatwiej jest również zgromadzić materiał dowodowy niezbędny do ścigania przestępców. Wykrywalność czynów zabronionych wzrasta, a to przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców i potwierdza zasadność rozbudowy systemu – mówi Artur Kozioł, dodając, że kamer wkrótce będzie więcej. Lepszy będzie także kontakt pracowników straży z mieszkańcami.

– Straż Miejska wydelegowała na każde osiedle strażnika, który ma za zadanie strzec porządku i spokoju na konkretnym terenie. Zostały wywiesz one plakaty zawierające opis jego zadań oraz imię i nazwisko funkcjonariusza, służącego na danym osiedlu. Aby skontaktować się z nim wystarczy zadzwonić na numer alarmowy Straży Miejskiej – 986 – dodaje komendant.