Deszcz nagród i plejada gwiazd

Niewiele osób w naszym regionie może szczycić się tak ogromnym dorobkiem artystycznym i organizacyjnym jak Jarosław Michaluk. Listę najważniejszych jego osiągnięć zaprezentował prezydent Dariusz Stefaniuk przed wręczeniem medalu „Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, który Jarosławowi Michalukowi przyznał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jarosław Michaluk to muzyk, kompozytor, pedagog, animator kultury, laureat wielu konkursów jazzowych, założyciel grającego już od 30 lat zespołu Jazz Trio. Od 20 lat jest prezesem Bialskiego Stowarzyszenia Jazzowego oraz pomysłodawcą, twórcą i dyrektorem imprez: Podlasie Jazz Festival i Biała Blues Festival, które stały się wizytówką Białej Podlaskiej. Od kilku lat propaguje również muzykę ludową. Nawiązał współpracę z Zespołem Pieśni i Tańca „Podlasie”, a owocem wspólnych działań był tegoroczny wyjazd do kilku państw Ameryki Południowej. Jarosław Michaluk odznaczenie Gloria Artis otrzymał jako pierwszy bialczanin w historii. Podczas wręczania medalu widownia biła brawa stojąc.

Zespół Jazz Trio za całokształt dokonań artystycznych otrzymał natomiast najwyższe odznaczenie przyznawane przez władze miasta: Bialską Nagrodę Kultury im. Anny z Sanguszków Radziwiłłowej. Warto również dodać, że wcześniej, podczas tegorocznej uroczystej sesji rady miasta z okazji Dni Patrona św. Michała Archanioła, Jarosław Michaluk został uhonorowany tytułem zasłużonego dla miasta.

– Dziękujemy. Obiecujemy, że nadal będziemy grali i propagowali muzykę, by za jej pośrednictwem wzbogacać i uwrażliwiać słuchaczy, a przede wszystkim świetnie bawić – powiedział wzruszony Jarosław Michaluk.

Podczas uroczystego koncertu z okazji 30-lecie Jazz Trio wystąpili goście specjalni: Jan Ptaszyn Wróblewski, Ewa Uryga, Maciej Strzelczyk, Karol Szymanowski, Andrzej Antolak oraz tancerze ZPiT „Podlasie” z AWF Biała Podlaska pod kierunkiem dr Marcina Bochenka.

Jarek to marka

Pod adresem Jarosława Michalczuka, Radosława Żyły i Bogusława Kutnika – czyli zespołu Jazz Trio – padło wiele komplementów od władz miasta, gości i występujących artystów. Wszyscy z podziwem podkreślali ogrom wysiłku włożonego w organizację festiwali jazzowych oraz comiesięcznych koncertów w Białej Podlaskiej.

Współpraca z najwybitniejszymi muzykami spowodowała, że imprezy organizowane przez Jarosława Michaluka cieszą się prestiżem i uznaniem nie tylko w regionie W każdej z nich zaangażowana jest w różne formy pomocy najbliższa rodzina Jarka – żona i dzieci.

Dlatego też składając podziękowania Jarosław Michaluk wymienił kolejno: rodzinę, życzliwych i publiczność. Bez nich nie byłoby koncertów, odznaczeń i jubileuszy.

Podlasie Jazz Festival każdego roku przyciąga wybitnych polskich i zagranicznych wykonawców. Tym razem też się działo. Przed bialską publicznością 21 i 22 października zaprezentowali się: Myrczek & Tomaszewski, Henryk Miśkiewicz & Full Drive feat, Hanna Banaszak z zespołem oraz Włodek Pawlik Trio.