Przyspiesza mieszkaniowa rewolucja

Sporządzona przez Ministerstwo Infrastruktury  i Budownictwa informacja  dotycząca Narodowego Programu  Mieszkaniowego została przedstawiona  podczas posiedzenia rządu. Program  został przyjęty we wrześniu ubiegłego  roku. Określa cele i instrumenty polityki  mieszkaniowej Polski do 2030 roku. 

Cele i instrumenty 

– Podzieliliśmy je na takie instrumenty,  to jest dostępne mieszkania, stabilne  finansowanie, nowoczesne i energetyczne  mieszkanie i dobre prawo. W ramach  dostępnych mieszkań to są działania  innych resortów, na przykład  Ministerstwa Środowiska, które chce  zwiększać dostępne zasoby mieszkaniowe  przez budownictwo ekologiczne  drewniane – mówił na antenie Radia  Maryja wiceminister infrastruktury  i budownictwa Kazimierz Smoliński.  – Ministerstwo Spraw Wewnętrznych  chce z kolei poprawiać sytuację osób,  które zostały dotknięte klęskami żywiołowymi  – tam są przewidziane nowe  instrumenty wsparcia. Ministerstwo rodziny  z kolei wprowadza mechanizm  wsparcia finansowego dla rodzin, które  korzystają z mieszkań; Ministerstwo Finansów  to jest wsparcie kredytobiorców  – dodał Kazimierz Smoliński. 

Ile za czynsz? 

Media podają też wysokość stawek za  najem mieszkania w ramach programu  Mieszkanie Plus. Zgodnie z ustawą  o Krajowym Zasobie Nieruchomości  będą one zróżnicowane w zależności  od regionu a także formy najmu – za  mieszkania z opcją dojścia do własności  czynsz będzie wyższy. Na jego wysokość  będzie też wpływać lokalizacja,  np. za mieszkanie w mieście wojewódzkim  zapłacimy więcej, niż za znajdujące  się w mieście powiatowym. Nasz region  będzie miał jedną z najkorzystniejszych  stawek za metr kwadratowy mieszkania  – w województwie lubelskim wyniesie  ona bowiem 7,11 złotych za metr kwadratowy  (10,16 zł za metr w opcji z dojściem  do własności mieszkania). Najwięcej będzie  trzeba zapłacić za najem mieszkania  w województwach małopolskim (11,39 zł  za metr w opcji z dojściem do własności),  pomorskim (12,16 zł) i mazowieckim  (12,24 zł za metr kwadratowy). 

W Białej bloki rosną 

Modelowym przykładem realizacji założeń  programu Mieszkanie Plus jest  Biała Podlaska. Trzy budynki powstające  przy ul. Jana II Kazimierza do końca  roku osiągną stan surowy. Znajdzie się  w nich 186 mieszkań, z których 25 zostanie  przekazane osobom niepełnosprawnym.  Zgłoszenia chętnych do wynajęcia  mieszkania będą przyjmowane  do końca grudnia. Kolejka chętnych  ciągle się wydłuża. M.in. z tego powodu  bialski samorząd nie wyklucza kolejnych  inwestycji. 

– Obecnie skupiamy się na budowie  trzech pierwszy bloków i to jest dla nas  priorytet. Jednak jeżeli będzie dobra  wola Ministerstwa Infrastruktury i BGK,  będziemy chcieli, aby powstały kolejne  mieszkania – mówił rzecznik prasowy  bialskiego magistratu.