Dni nostalgii, zadumy, pamięci

Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się w bialskich, radzyńskich i międzyrzeckich parafiach już we wtorek, w wigilię Wszystkich Świętych – Nocami Świętych, którym w Radzyniu i Międzyrzecu towarzyszyły Korowody Świętych. W radzyńskim uczestniczyła młodzież przebrana za ponad dwudziestu świętych, którzy ponieśli śmierć męczeńską za wiarę. Nie zabrakło wśród nich Polaków. Na czele orszaku szedł św. Szczepan – pierwszy męczennik, a zamykali go dwaj polscy misjonarze, którzy ponieśli śmierć męczeńską w 1991 roku – błogosławieni o.o. Zbigniew Strzałkowski i Michał Tomaszek, franciszkanie zamordowani w Peru.

Również we wtorek uczniowie radzyńskiego Gimnazjum nr 1 im. Orląt Lwowskich już po raz drugi zbierali a ramach akcji „Serce dla Kresowiaków" datki na ochronę i renowację zapomnianych polskich grobów znajdujących się na dawnych Kresach Rzeczpospolitej.

W środę kwesta już po raz dziesiąty odbyła się na bialskim cmentarzu. Zbieranie funduszy na renowację zabytkowych nagrobków rozpoczęło w 2007 r Koło Bialczan. Tegoroczna akcja po raz pierwszy odbywała się bez jej inicjatora, zmarłego w tym roku Marka Światłowskiego. W ciągu 10 lat za pozyskane w trakcie zbiórki środki udało się – przy pomocy miasta – wyremontować 55 nagrobków.

Pamiętaliśmy nie tylko o swoich bliskich. Znicze pojawiły się na grobach, którzy za cenę swojej i naszej wolności zapłacili cenę najwyższą, i na opuszczonych mogiłach. Wspominaliśmy naszych krajan, współtwórców masowej wyobraźni. Zmarłego w roku bieżącym Maćka z Bogdańca – Mieczysława Kalenika. Czterdzistolatka – Andrzeja Kopiczyńskiego, również międzyrzeczanina, który odszedł rok wcześniej. Wychowanego w Gnojnie Kazimierza Pawlaka – Wacława Kowalskiego. Mistrza drugiego planu – charakterystycznego aktora Romana Kłosowskiego. Również bialczanina – Bogusława Kaczyńskiego, który pokolenia Polaków uczył muzycznej wrażliwości…

Przez osiem dni po Uroczystości Wszystkich Świętych można pod zwykłymi warunkami uzyskać odpust i ofiarować go za duszę zmarłej osoby. Warunkiem jest bycie w stanie łaski uświęcającej, nawiedzenie cmentarza i modlitwa za zmarłych.