"Droga życia" dla naszego regionu

– To elementy jakże bardzo ważnej drogi Via Carpatia. To kolejne odcinki, które składają się na realizację tego olbrzymiego projektu, kosztownego, obarczonego ogromnym wysiłkiem finansowym, organizacyjnym; projektu, który został zapoczątkowany przez śp. prof. Lecha Kaczyńskiego – powiedział podczas uroczystości minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Spuścizna Lecha Kaczyńskiego

Szef resortu podkreślał, że koncepcja transkontynentalnego szlaku powstała w czasie prezydentury śp. Lecha Kaczyńskiego. W 2006 r. zorganizował on konferencję państw Grupy Wyszehradzkiej, podczas której podpisano deklarację, iż jej członkowie „będą dążyli do tego, by Via Carpatia stała się drogą, która pobudzi gospodarczo wschodnie regiony państw środkowoeuropejskich”. – Dziś mamy skierowany do realizacji przebieg Via Carpatii na całym obszarze naszego kraju. Ta droga jest oczekiwana nie tylko przez mieszkańców Lubelszczyzny, Podkarpacia czy Podlasia. To „droga życia:” dla kolejnych państw, przez które mam nadzieję, będzie realizowana. A realizowana jest już na Słowacji, na Węgrzech, przygotowania podejmują Rumuni oraz Bułgarzy – dodawał minister Andrzej Adamczyk.

Otwieranie Lubelszczyzny

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek podkreślał z kolei, że budowa drogi otwiera region na południe i komunikuje Lubelszczyznę z województwem podkarpackim.

– Tej komunikacji nam brakowało. I tu nie chodzi wyłącznie o rozwój gospodarczy, bo to jest warunek konieczny, ale chodzi o mieszkańców. Droga, która powstaje będzie użytkowana od 2021 roku – mówił Czarnek.

Jak informuje Lubelski Urząd Wojewódzki, zaprojektowanie i budowę 33-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 podzielono na trzy zadania.

Odcinek od węzła Kraśnik Południe do węzła Janów Lubelski Północ (długość ok. 18 km), zrealizuje konsorcjum firm Strabag i Strabag Infrastruktura Południe.

Obwodnicę Janowa Lubelskiego (ok. 7 km) zaprojektuje i zbuduje firma Mota-Engil Central Europe.

Ostatni odcinek, od węzła Janów Lubelski Południe do węzła Lasy Janowskie (ok. 8 km), zrealizuje konsorcjum Strabag i Strabag Infrastruktura Południe. Wartość umów opiewa na blisko 722 mln zł. Wszystkie odcinki mają być zrealizowane w czasie 34 miesięcy (nie wlicza się okresów zimowych podczas realizacji robót od 15 grudnia do 15 marca). Zgodnie z podpisanym kontraktem kierowcy skorzystają z nowej trasy wiosną 2021 roku. Umowa obejmuje zaprojektowanie i budowę dwujezdniowej drogi ekspresowej z dwoma pasami ruchu, którą w przyszłości będzie mogła być poszerzona o trzeci pas ruchu.

Północ i południe

Via Carpatia to trasa, która ma połączyć północ i południe naszego kontynentu. Została wytyczona z Kłajpedy (Litwa) przez Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię aż do Salonik w Grecji. Trasa na całej długości ma mieć parametry autostrady lub drogi ekspresowej. W czasach rządów koalicji Platformy Obywatelskiej i PSL realizację inwestycji właściwie wstrzymano. Teraz jest ona prowadzona pełną parą.