Bialski „Dombud” rozpoczyna remont amfi teatru

Dokument podpisano 20 listopada w Urzędzie Miasta. Przedsiębiorstwo Dombud reprezentowali prezes Jarosław Łepecki oraz wiceprezes Antoni Kuszneruk.

Głównym założeniem projektu jest zadaszenie amfiteatru. Oprócz niego wykonanych będzie szereg innych prac, ułatwiających w efekcie korzystanie z obiektu. Poszerzona zostanie scena o ok. 30 proc., co ma zapewnić lepszą akustykę. Częściowo zasłonięte będą wykopaliska, odkryte przy poprzedniej przebudowie. Zniknie tzw. labirynt, czyli mało funkcjonalny i nieestetyczny podjazd dla niepełnosprawnych. W jego miejsce zostanie zainstalowana winda. Modernizację przejdą również pomieszczenia dla artystów.

Jak zapewnił wiceprezes Dombudu, Antoni Kuszneruk, plac budowy zostanie przejęty jeszcze w tym tygodniu, a do końca roku firma wykona fundamenty pod konstrukcję. Zakończenie prac planowane jest na wrzesień 2018 r. Prezes spółki Jarosław Łepecki podkreślił, że termin ten nie jest zagrożony i amfiteatr zostanie oddany do użytku zgodnie z planem.

Władze samorządowe początkowo szacowały, że przebudowa pochłonie 3,5 mln zł. Na zwiększenie kosztów wpłynęła podwyżka płac, a także cen materiałów budowlanych. – To specyficzna inwestycja, przy której zatrudniać będziemy podwykonawców, gdyż sami nie jesteśmy w stanie wszystkiego zrobić – wyjaśnił wiceprezes Dombudu. Prezydent Dariusz Stefaniuk nie widzi problemów w zwiększeniu kosztów modernizacji.

– Musieliśmy poszukać dodatkowych środków, bo amfiteatr jest priorytetem i powinien być zadaszony, aby uzyskać pełną funkcjonalność. Dzisiaj jego użyteczność stoi pod znakiem zapytania, gdyż organizowanie tam imprez uzależnione jest od pogody. Poza tym po tylu latach letnia scena wymaga odnowienia i dostosowania do obecnych warunków – podkreślił prezydent.

Dodał, iż cieszy się, że wykonawcą jest miejscowa firma, która realizuje już kolejną inwestycję dla miasta.

Amfiteatr w Białej Podlaskiej powstał w 1965 r. Jego projektantem był prof. Kazimierz Butelski, który w 2003 r. zajął się przebudową obiektu. On również jest autorem projektu obecnej modernizacji.

Remont amfiteatru wpisuje się w drugi etap rewitalizacji parku Radziwiłłowskiego. W odnowionym obiekcie ma się znaleźć pomnik – ławeczka Bogusława Kaczyńskiego, krytyka muzycznego pochodzącego z Białej Podlaskiej, który zmarł w ubiegłym roku.